Marketlerde sigara satışı yasak mı?

Marketlerde+sigara+sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1+yasak+m%C4%B1?+
ABONE OL

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile marketlerde bazı ürünlerin satışını yasakladı. Bu durum sigara tiryakilerini de meraklandırdı.

Marketlerde Sigara Satışı Yasak Mı?
 
Market tedbirlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama bulunmuyor.
 
Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?
 
7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
 
Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
 
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
 
Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Yeni alınan tüm kararlara, süpermarket ve zincir marketlerin de uymak zorunda olduğu vurgulandı.
>