Macron açıkladı! Fransızlar aşıya koştu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un aşı zorunluluğu getirilebileceğini açıklamasının ardından aşı randevularında patlama yaşandı.

Macron+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1%21;+Frans%C4%B1zlar+a%C5%9F%C4%B1ya+ko%C5%9Ftu
ABONE OL
Macron, aşı olduklarına ya da negatif Kovid-19 testlerinin olduğuna dair sağlık belgesi olmayan kişilere kısıtlama getirilebileceğini söylemesinin ardından ülkede 900 binden fazla kişi aşı randevusu aldı. Fransa’da aşı randevusu almak için en yaygın kullanılan sitelerden biri olan Doctolib’in başında bulunan Stanislas Niox-Chateau, RMC radyosuna “Doctolib’e sadece birkaç dakika içinde 7.5 milyon bağlantı yapıldı. 900 binden fazla Fransız aşı randevusu aldı. Bu en çok aşı randevusu alınan 11 Mayıs’taki rekorun iki katı” açıklaması yaptı.
 
Macron, zorunlu Kovid-19 sağlık kartı uygulaması kullanımının genişletildiğini, bunun 21 Temmuz’dan itibaren 50’den fazla kişinin bir araya geldiği her yerde zorunlu olacağını belirtti. Ağustos ayında kafe, restoran ve alışveriş merkezlerinde zorunlu hale gelecek sağlık kartı uygulamasının ayrıca tren ve uçaklarda da mecburi olacağını aktaran Macron, sağlık çalışanlarının 15 Eylül’e kadar aşılanması gerektiğini yoksa bunun sonuçlarına katlanacaklarını ifade etti. Macron, Fransızları yaz boyunca aşı olmaya, sonbahara daha güçlü ve güvenli girmeye çağırdı.
>