Machu Picchu’yu sel aldı

Peru'da bir nehrin taşması sonucu Machu Picchu sular altında kaldı.

ABONE OL
Peru’nun Cusco bölgesinin And dağları eteklerinde kaydedilen yoğun yağış, turistik Machu Picchu kasabasını sular altında bıraktı.  
 
Alcamayo Nehri'nin taşması nedeniyle kentin sokakları taş ve çamurla kaplandı.  
 
Olayın yol açtığı hasarı değerlendirmeye çalışan Bölgesel Acil Durum Operasyon Merkezi'nin verilerine göre şimdiye kadar 1 kişi yaralandı. 1 kişi de kayboldu.  
 
Machu Picchu Belediye Başkanı Darwin Baca basına verdiği demeçte, "Gördüğünüz gibi, hatırı sayılır büyüklükte bir su baskını söz konusu. Ne yazık ki bazı evleri doğrudan etkiledi. Muhtemelen bir komşumuz da kayıp" dedi.
 
Yağışlar nedeniyle Alcamayo Nehri'nin debisinin önemli ölçüde artması baskına neden oldu. Her yıl onbinlerce turistin konakladığı Macchu Pichu bölgesinde çamur akmasına neden olan alüvyonlar arkeolojik parkın bulunduğu kenti etkiledi.  
 
Toprak kayması büyük bir toprak, taş ve moloz kütlesini sürükledi. Ardından kıyılarında Machu Picchu kasabasının bir kısmının uzandığı Vilcanota Nehri'ne ulaştı.
 
Sosyal ağlarda yayılan görüntülerde , çamurun şehrin sokaklarınn yanı sıra, evleri, otelleri ve restoranlarla beraber İnka tren hattını da etkilediği görüldü.
 
Machu Picchu bölgesindeki raylarda ve tren istasyonunda meydana gelen hasar değerlendirilirken, PeruRail yolculaı ve çalışanlar arasında herhangi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Ancak operasyonların askıya alındığını duyurdu.