Liselerde yüz yüze sınavlar iptal olacak mı, son karar ne oldu?

Liselerde+y%C3%BCz+y%C3%BCze+s%C4%B1navlar+iptal+olacak+m%C4%B1,+son+karar+ne+oldu?
ABONE OL

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde sınavların yüz yüze yapılacağını açıklamıştı. Ancak lise öğrencileri, vaka sayıları nedeniyle bu konuda isyan başlatmış durumda.

Sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışan lise öğrencileri, #liselereiptal etiketiyle 500 binin üzerinde tweet attı. Yetkililere sesini duyurmaya çalışan öğrenciler, liselerdeki sınavların yüz yüze yapılmasına karşı çıkıyor.
 
Lise Sınavları İptal Olacak Mı?
 
Ancak yetkililer, öğrencilerin bu çağrısına henüz olumlu cevap vermiş değil. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un önceden açıkladığı gibi lise sınavları okullarda yapılacak. 
 
Bölgelere Göre Değişme Olacak Mı?
 
Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı yerinde karar dönemi başlatmıştı. Buna göre vaka sayıları azalan illerde kısıtlamaların gevşetilebileceği belirtilmişti. Bu dönemin okullardaki eğitimi de kapsayıp kapsamayacağı bilinmiyor.
 
Lise sınavları ne zaman yapılacak?
 
Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart'tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak, sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler, 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.
 
Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak.
>