Lavrov uyardı! “Bizim için meşru hedef”

Birçok batılı ülkeden Ukrayna’ya silah sevkiyatı sürerken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya gönderilen Batı silahlarının Rus ordusu için ‘meşru bir hedef’ olacağını söyledi.

Lavrov+uyard%C4%B1%21;+“Bizim+i%C3%A7in+me%C5%9Fru+hedef”
ABONE OL

Ukrayna’ya özellikle İngiltere, ABD ve Polonya gibi ülkelerden çok sayıda silah gönderildi. Ukrayna’ya silah gönderilmesine tepki gösteren Rusya’da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dikkat çeken ifadeler kullandı. Lavrov, Batı dünyasından Ukrayna’ya gönderilen silahların Rusya için meşru bir hedef olacağını belirterek gözlerini kırpmadan vuracaklarını söyledi.

Ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı, yüksek hassasiyetli füzelerinin, doğu Donbas bölgesindeki Ukrayna kuvvetlerine yabancı silah teslim etmek için kullanılan demiryollarına güç sağlayan altı tesisi imha ettiğini duyurdu.

 

Rusya-Ukrayna savaşında diğer gelişmeler:

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'daki "saldırganlığının" Avrupa'nın güvenliğine "doğrudan bir tehdit" olduğunu söyledi.

Beyaz Saray, ABD'nin Rusya'ya ek yaptırımlar uygulamayı düşündüğünü belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Putin ile görüşecek. İki lider arasındaki çağrı, Birleşmiş Milletler başkanının Putin ile görüşmek üzere Moskova'yı ziyaret etmesiyle geldi.