Kurban Bayramı'nda mezarlık ziyaretlerinin yasak olduğu iller?

Kurban+Bayram%C4%B1%E2%80%99nda+mezarl%C4%B1k+ziyaretlerinin+yasak+oldu%C4%9Fu+iller?
ABONE OL

Kurban Bayramı 31 Ağustos-4 Temmuz tarihlerinde idrak edilecek. Bayram geleneği olan mezar ziyaretleri Ramazan Bayramı'nda sınırlandırılmıştı. Kurban Bayramı'nda böyle bir kısıtlamanın olup olmadığı merak ediliyordu. Yapılan açıklama ile mezarlık ziyaretlerinin kısıtlandığı iller bildirildi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle,Ramazan Bayramı'nda mezar ziyaretleri kısıtlanmıştı.Bu sene böyle bir kısıtlama bazı iller ile geçerli olacak. 
 
KURBAN BAYRAM'INDA MEZAR ZİYARETİ YASAĞI OLAN İLLER
 
Zonguldak
 
Zonguldak'ta bayramda yapılacak olan mezarlık ziyaretleri için 5 maddelik karar alındı. Söz konusu karara göre il genelinde Kurban Bayramı arefesi ve bayram boyunca toplu olarak yapılacak olan mezarlık ziyaretleri kısıtlandı. Bireysel yapılacak olan ziyaretler için ise mezarlık giriş ve çıkışları ayrı noktalardan gerçekleştirilecek. Bayramda kalabalık şekilde bayramlaşma ve yemek organizasyonlarına da yasak getirildi.
 
Gaziantep
 
Gaziantep'te mezarlık ziyaretleri 3 gün olacak şekilde yasaklandı. Gaziantep Valisi Davut Gül konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu;
 
"Salgın hastalıktan dolayı Gaziantep'te perşembe, cuma, cumartesi mezarlık ziyareti yasaklanmıştır. Düğünler azami 2 saatle sınırlandırılmış olup, ayrıca kına, çeyiz gibi törenler yapılmayacaktır. Düğün salonlarının kameralarından da kurallara uyulup uyulmadığı denetlenecektir."
 
Bartın
 
Karabük
 
Karabük ve Bartın Valiliklerinden de konuya ilişkin açıklamalar geldi.
 
Karabük Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzıssıhha Meclis Kurulu tarafından Kurban Bayramı'nda, arife günü yapılacak mezarlık ziyaretlerinin toplu olarak yapılmamasına, mezarlık ziyaretlerinde sosyal mesafe kuralına riayet edilmesine, mutlaka maske takılmasına ve mezarlıklarda herhangi bir ikramda bulunulmamasına karar verildiği belirtildi.
 
Bartın Valiliği İl Hıfzıhsıhha Meclisi de alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bayram arefesi be bayram boyunca mezarlık ziyaretleri yasaklandı. Bireysel olarak yapılacak mezar ziyaretlerinde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak için, mezarlık giriş ve çıkışlarının ayrı noktalardan yapılmasına karar verildi. Özellikle köylerde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu olarak yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek organizasyonlarına da yasak getirildi. Ayrıca bayramlarda yapılan güreş ve futbol gibi turnuvalar da iptal edildi. Alınan kararlara uyulmaması durumunda, kişilere 392 lira, işletmelere ise 3 bin 180 lira para cezası uygulanacağı açıklandı.
 
>