Kraliçe Elizabeth'in hiç bilmediğiniz 7 çok güçlü yetkisi!

İşte Kraliçe Elizabeth'in, bugüne kadar yapma gücüne sahip olduğu şeylerden bazıları...

Krali%C3%A7e+Elizabeth%E2%80%99in+hi%C3%A7+bilmedi%C4%9Finiz+7+%C3%A7ok+g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC+yetkisi%21;
ABONE OL
Kraliçe II. Elizabeth, tarihteki en uzun hüküm süren İngiliz hükümdarıdır ve sahip olduğu bazı şaşırtıcı yetkilere şaşırabilirsiniz. Kraliçe II. Elizabeth, dünyanın en ünlü insanlarından biridir. 25 yaşındayken 1952'den beri Birleşik Krallık Devlet Başkanı olarak görev yapıyor ve babasının ölümünden hemen sonra tahta geçmişti.
 
Bu yıl, İngiliz tarihinin birçok belirleyici anını içeren 70 yıllık bir saltanat olan Platin Jübile'yi kutlayacak.
 
14 Başbakanın hizmet ettiğini gördü ve birçok uluslararası ihtilafta sabit bir istikrar sembolü oldu.
 
Tahtta geçirdiği süre boyunca, sahip olduğu güçler de dahil olmak üzere dünya büyük ölçüde değişti.
 
Bunun yerine hükümete ve Başbakana gittiği için Kraliçe'nin önemli bir yetkisi olmadığını düşünebiliriz. Bununla birlikte, hala elinde, savaş ilan edebilmek de dahil olmak üzere, şok edici birkaç şey var. İşte bugüne kadar yapma gücüne sahip olduğu şeylerden bazıları...
 
1- Savaş ilan etmek
 
Kraliçe, Birleşik Krallık'ta diğer ülkelere savaş ilan etme yetkisine sahip tek kişidir. Ancak gücü mutlak değildir. Hükümet ve Başbakan da buna izin vermek zorunda kalacak. Bu yetki, yalnızca "topyekün savaş" durumlarında da geçerlidir ve Kraliçe II. Elizabeth, saltanatı boyunca bunu hiç yapmamıştır.
 
2- Yeni bir hükümet kurma
 
Kraliçe, 2011 yılına kadar Parlamentoyu feshedebilir ve yeni bir genel seçim çağrısı yapabilir. Ancak, şimdi, eğer beş yıllık sabit bir süre sona ermeden önceyse, bunu yapmak için meclisten üçte ikilik bir oy gerekiyor.
 
3- Herhangi bir yasa tasarıyı yasaya dönüştürmek için Kraliçe'nin rızası gereklidir
 
Önerilen bir yasa her iki Parlamento Meclisinden de geçtikten sonra onay için Buckingham Sarayı'na gidiyor. Buna Kraliyet Onayı denir.
 
4- Kraliçe Lordlar ve Şövalyeler atayabilir, Parlamentoda yer alabilecek Lordları atama yetkisine sahiptir.
 
5- Kraliçe'nin seyahat etmek için pasaporta ihtiyacı yoktur İngiliz yasalarına göre, Kraliçe'nin seyahat etmek için pasaporta ihtiyacı yoktur çünkü bunlar onun adına düzenlenmiştir.
 
6- Kraliçe ehliyetsiz araba kullanabilir, Kraliçe'nin ehliyetsiz, hatta plakasız araba kullanabilmesinin aynı nedenidir.
 
7- Hakkında dava açılamaz, soruşturmadan muaftır ve mahkemede ifade vermeye zorlanamaz.
 
>