Kötürüm gelen yürüyerek gidiyor

Sivas’taki Çeltek Baba Türbesi ve Çeltek Baba Şifa Hamamı’na giden yatalak hastaların yürüyerek geri döndüğü iddia ediliyor. Şifa bekleyen onlarca insan, türbe ve hamama akın ediyor. Köy halkı, Çeltek Baba Hamamı’nda iyileştirilme çalışması yapılmasını ve böylece daha fazla insanın sudan faydalanmasını istiyor.

K%C3%B6t%C3%BCr%C3%BCm+gelen+y%C3%BCr%C3%BCyerek+gidiyor
ABONE OL
SİVAS merkeze 33 kilometre uzaklıkta bulunan Çeltek köyünde, Horasan erenlerinden olduğu düşünülen Çeltek Baba Türbesi ve Çeltek Baba Şifa Hamamı’yla ilgili köy sakinlerinin iddiaları ağızları açık bıraktı. Bölge halkı, yer altından gelen suyun felçli ve eklem ağrısı çeken hastalara şifa dağıttığını öne sürerek birçok yatalak hastanın yürüyerek geri döndüğü iddiasında bulundu. Bu nedenle türbeye ve hamama il dışından birçok ziyaretçi geliyor. 
 
‘ŞİFA BULUYORLAR’ 
 
ÇELTEK Baba Hamamı’nda şifalı suyla duş alan hastalar daha sonra türbeye giderek burada namaz kılıyor. Bir süre burada yatan hastaların iyileştiği düşünülüyor. Köy sakinlerinden Hüseyin Çapraz, “Buraya gelen hastalar genelde felçli olanlar veya rahatsız olanlar. Allah’ın izniyle şifa buluyorlar, görüyoruz, duyuyoruz da. Daha önceden de duymuştuk bunlar oluyor yani. Buraya bir bayan hasta geldi. O burada yıkandı ve ziyarete geçti. Hiç kalkamıyordu tekrar kalktı, yürüdü, konuştu. Her taraftan duyan bilen geliyor” diye konuştu.
>