Koronavirüs aşısı ilk etapta kimlere vurulacak?

Koronavir%C3%BCs+a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1+ilk+etapta+kimlere+vurulacak?
ABONE OL

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı yarından itibaren Türkiye'de aşılama başlıyor. Vatandaşlar tarafından Çin'den getirilen aşıların ilk etapta kimlere vurulacağı merak konusu oldu.

Aşı randevu sistemi, MHRS sistemi üzerinden erişime açıldı. Türkiye'ye getirilen ve dağıtım süreci tamamlanan Koronavirüs aşısı için randevu sistemi hizmete alındı.E-Devlet şifresi ile giriş yapılabilen MHRS randevu ekranı, şimdilik sadece sağlık çalışanları için geçerli olacak.
 
Koronavirüs Aşısı Kimlere Vurulacak?
 
Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından canlı yayında ilk aşıyı olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından itibaren aşılamanın başlayacağını açıkladı. Peki, aşı ilk etapta kimlere vurulacak?
 
1- SAĞLIKÇILAR: Belirlenen takvime göre koronavirüs aşıları öncelikle sağlık personeline yapılacak. Türkiye’de kamuda, üniversitede ve özel hastanelerde toplam 1 milyon 119 bin 886 sağlık personeli bulunuyor. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı sağlık personeline uygulanacak. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı demek.
 
2- 65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALAR: Geriye kalan 760 bin 228 doz aşının ise toplam 380 bin 114 kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşa uygulanması planlanıyor. Ancak ilk dozlar yapıldıktan sonra Çin’den sipariş edilen diğer 47 milyon doz aşının ülkeye peyderpey ulaşması durumunda, sağlık personeli ikinci dozu almadan, geriye kalan 65 yaş üstü ve riskli gruplar aşılanmaya başlayacak.
 
3- RİSKLİ ORTAMDA ÇALIŞANLAR: Daha sonra toplumda yüksek riskli ortamlarda, kritik işlerde çalışanların aşılanması düşünülüyor. Bunlar arasında askerler, polisler, adliye ve yargı hizmetlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektöründe çalışanlar, toplum için lojistik öneme sahip yerlerde çalışanlar (belediye hizmetleri, elektrik, su, çöp toplama, itfaiye, kargo görevlileri) bulunuyor.
 
4- DİĞER VATANDAŞLAR: Daha sonraki planlamada 50 ile 64 yaş arası kronik hastalığı olanlar ve 50-64 yaş arası diğer kişiler bulunacak ve giderek 50 yaş altı kronik hastalığı olanlar, 18-49 yaş arası genç yetişkinler aşılanacak. Topluma aşı uygulaması ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezlerinde yapılacak.
>