Korkutan iddia! Dünya Mars'a mı dönüşüyor?

Uzmanlar, gezegenin tahmin edilenden daha hızlı soğumasıyla Dünya'nın Mars'a benzeyebileceğini iddia ediyor...

Korkutan+iddia%21;+D%C3%BCnya+Mars%E2%80%99a+m%C4%B1+d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCyor?
ABONE OL
Yeni bir çalışma, Dünya'nın bilim adamlarının başlangıçta tahmin ettiğinden çok daha hızlı soğuduğunu söylüyor, bu da gezegenimizin sonunda kızıl gezegene benzeyeceği anlamına geliyor. Uzmanlar, gezegenin çekirdek sıcaklığının tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde soğumasıyla Dünya'nın bir gün Mars'a benzeyebileceğini söylüyor. Yeni bir çalışma, bilim adamlarının yüzeyin kilometrelerce altında neler olup bittiğini anlamak için sismometre gibi ekipmanları kullanmasından sonra, Dünya'nın Merkür veya Mars'a benzer çorak bir gezegen haline gelebileceğini iddia ediyor.
 
Dünya uzun zamandır Mars'ın kız kardeşi olarak anılıyor ve bilim adamları, Mars'ın bir zamanlar Dünya'ya çok benzediğini, ancak milyarlarca yıl önce manyetik alanını ve ardından atmosferini zayıflamadan önce su ve okyanus bolluğunu kaybettiğine inanıyor.
 
İsviçre, ETH Zürih'ten Deneysel Mineral Fiziği Profesörü Motohiko Murakami liderliğindeki bir ekip, sofistike bir ölçüm sistemi kullanılarak başlangıçta tahmin edilenden 1,5 kat daha hızlı soğuduğunu keşfetti. Daha sonra, Dünya'nın iç kısımlarını simüle eden basınç ve sıcaklık koşulları altında termal iletkenliğini ölçmek için içinden lazerler geçirdiler.
 
Sonuçlar, Dünya'nın o kadar çok ısı yayabildiğini ve beklenenden çok daha hızlı soğuduğunu gösterdi.
 
Profesör Motohiko Murakami şunları söyledi, "Bu ölçüm sistemi, bridgmanitin termal iletkenliğinin varsayılandan yaklaşık 1,5 kat daha yüksek olduğunu göstermemize izin veriyor."
 
Bunun uzmanlar için endişe kaynağı olmasının nedeni, sürecin milyarlarca yıl sürmesine rağmen, yer kabuğunun altındaki magmanın güneş etrafındaki yörüngedeki konumumuzda hayati bir rol oynamasıdır. Sputnik News, dış çekirdekteki sıvı metalin akışı elektrik akımları üretirken, Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü bu elektrik akımlarının çevresinde uzanan bir manyetik alan oluşturmasına neden oluyor.
 
Manyetik alan, bu gezegende yaşamı sürdürmek ve gezegenin güneşe aşırı maruz kalmamasını sağlamak için hayati öneme sahiptir.
 
Mars'ın çekirdeğinde akan sıvı metal yok, zayıf manyetik alanı muhtemelen atmosferinin güneş rüzgarları tarafından soyulmasına izin veriyor.