Konya’da 5.1 büyüklüğünde deprem

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre Konya'da 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremi hisseden birçok vatandaş panikle kendisini evinden dışarı atarken, AFAD bazı metruk binalarda hasar olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada, 'Depremden bir kişi etkilendi. Metruk 2 bina yıkıldı, 1’i hasar gördü' dedi. Korkutan deprem sonrası Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den de açıklama geldi.

Konya%E2%80%99da+5.1+b%C3%BCy%C3%BCkl%C3%BC%C4%9F%C3%BCnde+deprem
ABONE OL
Konya'da saat 20.43 itibarıyla Meram ilçesi merkezli şiddetli deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan ilk açıklamada depremin büyüklüğünün 5.1, derinliğinin 10.61 km olduğu belirtildi. Deprem Antalya, Aksaray ve Isparta’da da hissedildi.
 
Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.0 olarak duyurdu. Şiddetli depremin ardından peş peşe artçı depremler geldi.
 
“1 SAAT İÇİNDE 9 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ”
 
AFAD’dan yapılan açıklamada, saat 21.45 itibariyle Konya’da 9 artçı sarsıntı meydana geldiği belirtilerek, “8 Kasım 2021 Pazartesi günü, saat 20.43’te Konya ili Meram ilçesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Saat 21.45 itibarıyla bölgede en büyüğü 2.8 olmak üzere 9 artçı deprem meydana geldi. Kızılören, Küçükmuhsine ve Sefaköy’de birer metruk binanın yıkıldığı, Tepekent’te bazı evlerde çatlaklar olduğu yönünde ihbar alınmış olup ekipler tarama çalışmalarına devam etmektedir. Karaman il genelinde tarama yapılmış olup herhangi bir olumsuz ihbar olmadığı bildirilmiştir” denildi.
 
“ÇEVRE İLLERDEN TAKVİYE EKİPLER SEVK EDİLDİ”
 
Çevre illerden deprem bölgesine takviye ekiplerin sevk edildiği de kaydedilen AFAD açıklamasında, “Tedbir amaçlı olarak Konya il AFAD ekiplerinin yanı sıra Ankara, Kayseri, Karaman, Aksaray ve Adana il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiş, Afyon AFAD teyakkuza geçirilmiştir. Elektrik ve telefon hatlarına ilişkin herhangi bir sorun olmadığı bilgisi alınmıştır. Çevre ve Şehircilik ekipleri hasar tespit çalışmalarına başlamıştır” ifadelerine yer verildi.
 
DEPREM ANI KAMERADA
 
Meram İlçesinde meydana gelen ve yakın il ve ilçelerden de hissedilen deprem saniye saniye kameralara yansıdı.
 
BAKAN KOCA: 2 EV YIKILDI, 1 KİŞİ ETKİLENDİ
 
Depremin ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Saat 20.43'te Konya Meram'da 5,1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremden bir kişi etkilendi. Metruk 2 bina yıkıldı, 1'i hasar gördü. Bölgede görev başındayız. Depremin sonuçlarının bu kadarla sınırlı kalacağını umuyor, Konya'mıza geçmiş olsun diyorum. Bizi yanınızda bilin” dedi.
 
“EKİPLERİMİZİ BÖLGEYE SEVK ETTİK”
 
Çevre, şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da depremle ilgili olumsuz ihbarın olmadığını belirterek, “Konya’nın Meram ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tüm hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gerekli incelemeler için İl Müdürlüğü ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Gelişmeleri takip ediyoruz. Rabbim ülkemizi her türlü afetten korusun” ifadelerini kullandı.
 
“PANİK YAPMAYIN”
 
Depremi hisseden birçok vatandaş panikle kendini dışarı atarken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay sosyal medya hesabından yaşanan depreme ilişkin açıklama yaptı.
 
Vatandaşlara panik yapmamaları çağrısında bulunan Altay, “Deprem'i hisseden tüm hemşehrilerime geçmiş olsun. Lütfen panik yapmayın.  Allah beterinden korusun. Gelişmeleri takip ediyoruz. Önemli gelişmeler olursa aktaracağım” ifadelerini kullandı.
 
“KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU”
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şu ana kadar can kaybının olmadığını belirterek, “Şu ana kadar bize ulaşan 3 metruk ev hasar gördü. Bu evlerde oturulan evler değil. Boş evler. Can kaybımız yok. Valilik öncülüğünde kriz merkezi oluşturuldu. Kriz merkezi yönetiminde ekipler bölgede çalışmalarını sürdürüyor” ifadesini kullandı.
 
MERAM’DA 5 KERPİÇ EV YIKILDI
 
Konya’da endişe yaratan depremde kent merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Meram ilçesindeki Sefaköy ve Kızılören mahallelerinde 5 kerpiç ev yıkıldı. Çoğu boş olan evlerde oluşan hasar nedeniyle can kaybı ya da yaralanan olmadığı belirtildi.
 
Sefaköy Mahallesi’nde evi yıkılan Dursun Çilek, “Evde oturuyorduk. Çay içiyorduk. Birden gürültü duyunca evden çıktık. Çok şükür bizde bir şey yok. Evin bir odası göçtü. Çok şiddetli hissettik, evden zor çıktık. Ailem komşuya sığındı şu anda” dedi. Sefaköy mahallesinde evlerini terk eden vatandaşlar ateş yakarak geceyi dışarıda geçirdi.
 
Kızılören Mahallesi’nde evi yıkılan Mehmet Karabıyık, “Evde birden gürültü oldu. Ne olduğunu şaşırdık. Evin duvarlarının yıkıldığını hissettik. Kendimizi dışarı attık” diye konuştu.
 
Kızılören Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Atar ise “Büyük bir gürültü duyduk. Panikle herkes dışarı çıktı. Şu anda 4-5 ev yıkıldı. Bazı evlerde çatlaklıklar var” dedi.
 
Deprem nedeniyle evlerini terk eden vatandaşlardan Kezban Kaynak, “Çok şiddetli sallandık, hissettik ve kaçtık. Çok korktuk. Evde ailecek hepimiz vardı. Evimizde herhangi bir zarar oluşmadı. Eve gitmeyi düşünmüyoruz. Sokakta bekleyeceğiz” dedi.
 
Taner Gül de “Evde oturuyorduk çay içiyorduk. Çocuklar korkup birbirlerini kucakladılar. Sanki taş vurur gibi ses çıktı. Şiddetli sallandık. Evlerden korkup bahçeye çıktı” diye konuştu.
 
AFAD: 3 METRUK BİNADA HASAR VAR
 
Depremle ilgili açıklama yapan AFAD, “Konya, Meram’da meydana gelen deprem sonrası 3 metruk binada hasar olduğu bilgisi alınmış olup ekiplerimiz bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.
 
ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI
 
Bu arada bölgeye ulaşan ekiplerin binalarda kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler arama kurtarma çalışması başlattı.
 
NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA
 
Korkutan deprem sonrası açıklamada bulunan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, şu ifadeleri kullandı;
 
“Arkadaşlar, Konya-Meram-Kızılörende az önce 5,1 büyüklüğünde deprem oldu. Bu deprem büyük ihtimalle Akşehir Fay Zonu üzerinde ve normal faylanmaya bağlı. Geçmiş olsun (Bozkurt, 2001; Görür, 2020).”
 
ISPARTA’DA DA HİSSEDİLDİ
 
Konya’nın Meram ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem, Isparta kent merkezinde de hissedildi. Depreme alışveriş merkezinde yakalanan vatandaşlar, alışveriş merkezini terk etti. Isparta'da deprem nedeniyle herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi.
 
SON DEPREMLER
 
Yaşanan depremlerin saatini ve şiddeti anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 

Kaynak: Sözcü

>