Kolombiya’da Komünistler ile Marxistler çatışıyor: 23 ölü

Kolombiya'da ELN gerillaları ile FARC muhalifleri arasında çıkan çatışmalarda en az 23 kişi öldü. Bakan Yardımcısı Jairo García, “Arauca kırsalında bugün şu anda 23 cesede ulaşıldı' dedi. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

ABONE OL
 
Kolombiya Savunma Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Kolombiya'da ELN gerillaları ile barış anlaşmasından çekilen FARC muhalifleri arasında Venezuela sınır bölgesinde çatışmalar çıktı. En az 23 kişi cesede ulaşıldı. Ölenler arasında sivillerin olduğu belirtildi. Yerel makamlara göre ölü sayısının artması muhtemel.
 
Savunma Bakan Yardımcısı Jairo García, bölgede düzenlenen güvenlik konseyinin ardından, kurbanlar arasında sivillerin olup olmadığı bilgisini paylaşmadan, 23 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.  
 
Sabah saatlerinde yetkililer isyancılar arasındaki çatışmalarda 16 ölü olduğunu açıklamıştı.
 
Devlet Başkan Iván Duque yaptığı açıklamada 300 binden fazla nüfuslu bölgedeki  çatışmalar sırasında öldürülenler arasında sivillerin de olabileceğini söyledi.
 
Kolombiya hükümet çatışmaları, Venezuela’daki Nicolás Maduro hükümetinin yasadışı silahlı grupların onayına izin verdiği 2 bin 200 kilometrelik açık sınıra bağladı.
 
Kolombiya ve Venezuela, Ivan Duque'nin Ağustos 2018'de iktidara gelmesinden kısa bir süre sonra ilişkileri kesti.
 
Ombudsman Carlos Camargo'ya göre çatışmalar nedeniyle yüzlerce aile bölgeden kaçmak zorunda kaldı.
 
Yerel makamlar kaçan bazı ailelerin çapraz ateşin ortasında kaldığını iddia etti.
 
FARC, 1960'lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi'nin askeri kanadı olarak kuruldu. 1980'li yıllarda faaliyetlerini sürdürebilmek için kokain ticaretine başladığı iddiası ABD tarafından terör örgütü ilan edildi. Kanada ve AB’de FARC’ı terör örgütü olarak kabul ediyor.
 
ELN, Kolombiya’nın çeşitli bölgelerinde 1964’ten beri gerilla savaşı kapsamında faaliyet gösteren Marksist-Leninist bir örgüt olarak biliniyor. FARC’tan farklı olarak ELN, ortodoks marksizm geleneğini taşıyor. ELN, ABD ve ABD tarafından terör örgütü kabul edilmekte.
>