Kira artışlarına 3 bakanlıktan ortak çalışma

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında artan kiralar, kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getiriyor. Çoğu zaman anlaşmazlık mahkemeye taşınıyor. Hal böyle olunca üç bakanlık, konuyla ilgili yasal çalışma başlattıklarını duyurdu.

Kira+art%C4%B1%C5%9Flar%C4%B1na+3+bakanl%C4%B1ktan+ortak+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma
ABONE OL

Kiracılar ile ev sahipleri arasındaki zam anlaşmazlığı artan enflasyonla birlikte büyüyor. 

?Son dönemde yaşanan kiralık ev sıkıntısı fırsatçılığı beraberinde getirirken, ev sahipleri eski kiracılarına "ya fiyatı artır ya da evden çık" baskısı yapıyor.? Son dönemde yaşanan kiralık ev sıkıntısı fırsatçılığı beraberinde getirirken, ev sahipleri eski kiracılarına "ya fiyatı artır ya da evden çık" baskısı yapıyor.

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını önlemek için hükümet harekete geçti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldığı bir televizyon programında bu çalışmayı doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Kanunu'nda önemli hükümler var. Bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor” dedi.

Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34.46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor. Mayıs ayında kira artış oranı yüzde 34.46 oldu ama çoğu ev sahibi bu rakamla yetinmiyor.

ÜÇ BAKANLIK ÇALIŞMA BAŞLATTI

Özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda kiracıları zorlayan ev sahipleri olduğuna dair 'ciddi' haberler ile karşılaştığını söyleyen Bakan Bozdağ, ''Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Maliye Bakanı'yla ile beraber bir çalışma yapıyor. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz'' diyerek 'fırsatçılığın' önüne geçebilmek için çalışma başlattıklarını doğruladı.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Bozdağ, henüz çalışmanın bitmediğini üzerine çalıştıklarını da söyleyerek “Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukuku hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz” diye konuştu.