Kim Jong-un: Anlaşanı nükleerlerim!

Kuzey Kore, İngiltere'yi eleştirdi ve ABD ile Avustralya anlaşırsa 'nükleer savaş' başlatabileceğini söyledi.

Kim+Jong-un:+Anla%C5%9Fan%C4%B1+n%C3%BCkleerlerim%21;
ABONE OL
Avustralya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki yeni ticaret anlaşmasını, Kuzey Kore veya Çin pek de iyi karşılamadı.  Her iki ülke de üç ortağa düşman. İngiltere, Kuzey Kore liderleri tarafından dünyayı “nükleer savaşa” yaklaştırdığı için eleştiriliyor. Bu yılın başlarında açıklanan yeni ABD/İngiltere/Avustralya ticaret anlaşmasıyla ilgili olarak iddiada bulundu.
Anlaşma, Avustralya'nın yaklaşık sekiz nükleer enerjili denizaltı üretmesine yardımcı olmak için yapıldı.
 
Kuzey Kore'nin, bu denizaltıları, savaş için bir araç olduğunu ve dünya barışı için “ciddi bir tehdit” oluşturduğunu iddia etmesiyle bölgesel bir krize yol açtı. Kuzey Kore dışişleri bakanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, "Endişelerimiz, dünyanın en büyük savaş çıkarıcısı ve işgalcisi olan ABD'den nükleer enerjili bir denizaltı inşa etmek için gereken teknolojileri Avustralya'ya aktarmayı planlamasından kaynaklanıyor.”
 
ABD, Avustralya'ya denizaltıların nasıl inşa edileceğine dair ayrıntılı bilgilere ulaşmasına izin verecek, ancak nükleer silahlara değil. Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un sık sık savaş çıkarmaya yer aradığı söyleniyor. Denizaltılara duyulan ihtiyaç, Kuzey Kore’nin, Çin'e olan yakınlığından kaynaklanmaktadır, çünkü gerekirse "daha hızlı ve daha sert" tepki verebilecekleri anlamına gelecektir.
 
Duyurulduğunda, bazı uzmanlar bunun bölgede kurallara dayalı bir düzeni "zayıflatmak" için yapıldığını ve Amerika'nın Avustralya ile daha yakın ilişkiler kurmak istediğini iddia etti. Yerel basında çıkan haberlere göre, bu durum, “bölgedeki güç dengesine saygı duymadığını” iddia eden ve bunun “bir silahlanma yarışını ve nükleer silahların yayılmasını daha da tetikleyeceğini” iddia eden Çinli liderlere de uymadı. AUKUS anlaşmasıyla, Avustralya'nın yakında nükleer denizaltılara sahip olduğunu görebilir.
>