Kayıp kuşak

Kay%C4%B1p+ku%C5%9Fak
ABONE OL

Lise çağında olan 1 milyonu aşkın genç adeta kayıp... Yaşları 15-19 arasında olan bu gençler ne okula gidiyor ne de çalışıyor; gelecekleri ise karanlık...

 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son yayımladığı verilere göre, ülkemizde lise çağında olan 15-19 yaş arasında 5 milyon 954 bin genç bulunuyor. Bu gençlerin 3 milyon 759 bini sadece eğitimde yer alıyor. Sadece istihdamda yer alan gençlerin sayısı ise 518 bin. 587 bin genç de hem eğitimde hem de istihdamda yer alıyor. Verilerin en çarpıcı bölümünü ise ne istihdamda ne de eğitimde yer alan gençler oluşturuyor. 1 milyon 90 bin genç okula gitmezken, herhangi bir işte de çalışmıyor. Eğitim ve istihdamda yer almayan bu gençlerin oranı bütün 15-19 yaş arasındaki gençler içinde yüzde 18.3’e tekabül ediyor.
 
Eğitim Uzmanı Ali Taştan,  “444’le birlikte çocukların 18 yaşına kadar 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında olması gerekiyor. Ama bu çocukların önemli bir kısmının ne eğitimde ne de istihdamda olmadığını görüyoruz. aten istihdamda olması çok doğru değil ama okulda da yoklar. Peki bu çocuklar nerede?” dedi. Yanıtı da kendisi veren Taştan, “Çocuklarımızın birçoğu evinde.  denen bir kavram ortaya çıktı. Annesi, babası emekliyse onlardan destek alarak evlerinde vakit geçiriyorlar. İş arıyorlar ama bulamıyorlar. Okullaşmaları sağlanamıyor. Bu durumdaki kız çocuklarının sayısı daha fazla.” 
 
 
 
 
>