Kaş yapayım derken göz çıkartan ceza

Ka%C5%9F+yapay%C4%B1m+derken+g%C3%B6z+%C3%A7%C4%B1kartan+ceza
ABONE OL

Endonezya’da maskesiz dışarı çıkarken yakalanan 8 kişi, korona virüsünden ölenlerin mezarlarını kazma cezasına çarptırıldı. Ceza alanların, koruyucu kıyafet olmadan mezar kazmaları hayrete düşürdü.

Maske takmayanlara caydırıcı cezalar birçok ülkede uygulansa da bazen yetersiz kalıyor. Endonezya’nın Java şehrinde ceza uygulaması bu kez abartıldı. Maskesiz sokağa çıkanlara, virüsten ölen kişilerin mezarlarını kazma cezası uygulanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde maske takmadan sokağa çıkan 8 kişi, toplu mezarları kazarken görüntülendi. Koruyucu kıyafet giyen görevliler ise cenazeleri toprağa koydu.
 
Görevlilere koruyucu kıyafet verilmesine karşın, ceza alanlara verilmemesi ise şaşkına çevirdi. Virüsün kolayca bulaşma riskine rağmen mezarları kazan bazı kişilerin maske dahi takmadığı görüldü. Cezanın bu şekilde tedbirsiz uygulanması, ‘kaş yaparken göz çıkartmak’ deyimini akıllara getirdi. Şehir kaymakamı Suyuno, bu tür bir cezanın kuralları ihlal eden kişilerin sayısında azalmaya sebep olacağını umduğunu söyledi.
>