'Karadeniz'deki doğalgaz rezervi 1 trilyon metreküp'

%E2%80%99Karadeniz%E2%80%99deki+do%C4%9Falgaz+rezervi+1+trilyon+metrek%C3%BCp%E2%80%99
ABONE OL

Türkiye’den ismini vermeyen yetkililere dayandırılan haber, straturka.com’da yer aldı. Keşfedilen enerji rezervinin 320 milyar değil, 1 trilyon metreküp olduğu vurgulandı. Türkiye’nin 10 yıl içinde enerji ihracatçısı bir ülke olacağı belirtildi.

Türkiye’nin Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük tarihi doğal gaz keşfi sonrası bölgeden yeni müjdelerin gelebileceğine ilişkin sinyaller verilirken, ortaya atılan bir iddia büyük heyecana yol açtı. Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfinin 1 trilyon metreküpün üzerinde olduğu öne sürüldü. Bahsedilen oranda bir keşif olması halinde Türkiye’nin 10 yıl içinde net enerji ihracatçısı bir ülkeye dönüşebileceğine de vurgu yapıldı. Haber, straturka.com’da yer aldı. 
 
Söz konusu iddia, Türkiye’den ismini vermeyen yetkililere dayandırılırken, haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın keşfe dair detayları kademeli olarak açıklamayı planladığına da vurgu yapıldı. 320 milyar metreküplük keşfin ardından Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda mevcut gaz yatağının altında daha fazla kaynak tutabilecek üç katman daha olduğu belirtilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise önceki gün, “Yakın zamanda yeni güzel haberler gelebilir” açıklaması yapmıştı. 
 
>