Kapora alıp da satmayan yandı

İkinci el otomobil satışlarına dair Yargıtay’dan emsal bir karar çıktı. Yüksek mahkeme, internetten araç satış ilanı verip kaporayı da aldıktan sonra satışı gerçekleştirmeyen kişinin ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işlediğine hükmetti.

Kapora+al%C4%B1p+da+satmayan+yand%C4%B1
ABONE OL
YILLARDIR hayalini kurduğu otomobili almak için internet başına geçen, tüketici, beğendiği bir otomobili tespit etti. İlan sahibine ulaşan tüketici, kaparo olarak 100 TL verilen hesap numarasına yatırdı. Aradan günler geçmesine rağmen ilan sahibine bir türlü ulaşmayı başaramayan tüketici, dolandırıldığını anlayınca Cumhuriyet Savcılığı’nın yolunu tuttu. Yapılan soruşturmada araç almak isteyen onlarca kişiden 100’er TL kaparo alan dolandırıcının kimliği tespit edildi.
 
AĞIR Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada, sanık ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, kararı temyiz edince devreye giren Yargıtay emsal bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: “İnternetten araç satış ilanı verip kaporayı da aldıktan sonra satışı gerçekleştirmeyen kişi ‘nitelikli dolandırıcılık işlemiştir. Temyiz itirazlarının reddiyle mahkumiyet hükmünün onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.” 
>