Kanada’da yerli çocuklara ait toplu mezarlar tespit edildi

Kanada'da yerli çocukların zorla yerleştirildiği bir yatılı okulda 93 mezar tespit edildi.

Kanada%E2%80%99da+yerli+%C3%A7ocuklara+ait+toplu+mezarlar+tespit+edildi
ABONE OL

Yayınlanan bir soruşturmanın ön sonuçları göre ülkenin British Columbia bölgesinde yerli çocukların kaldığı eski bir yatılı okul olan Saint Joseph Misyonu Yatılı Okulu yakınlarında 93 tanımlanamayan mezarın varlığı ortaya çıkarıldı.

Williams Lake First Nation yerli kabilesinin şefi Willie Sellars, düzenlediği basın toplantısında, potansiyel mezarların okul arazisinin içinde bulunduğunu açıkladı.

Williams Lake First Nation Kabilesi, radar da dahil olmak üzere çeşitli teknolojileri kullanarak arazide jeofiziksel bir araştırma yaptı.

Sellars, müfettişlerin 1891'den 1981'e kadar açık olan yatılı okulda hayatını kaybeden birçok çocuğun kalıntılarının asla bulunamayacağının farkında olduklarını vurguladı.

"Cesetleri nehre atıldı. Göllerin derinliklerine terk edildi. Çöp olarak fırınlarda yakıld. Bu çocuklar için adli olarak analiz edilecek hiçbir mezar taşı ya da küçük kemik parçası dahi olmayacak” ifadelerini kullandı. 

Binlerce yerli çocuğun zorla götürüldüğü Saint Joseph Misyonu Yatılı Okulu, Katolik Kilisesi bünyesinde faaliyet göstiyordu. 

Sellars soruşturmanın adı geçen okuldaki çocuklara yönelik işkence, adam kaçırma ve  zorla tecrit gibi ihlalleri de ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

Soruşturmada yatılı okulda fiziksel istismarın yaygın olduğunu bunun yanı sıra çürük gıda tüketimi ve bulaşıcı hastalık dahil korkunç yaşam koşulları altında çocukların yaşamak zorunda bırakıldığını iddia etti. 

Kabile şefi, katolik din görevlilerinin, federal hükümetin ve Kanada Atlı Polisinin yatılı okulda neler olduğu hakkında kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini söyledi. Hatta yetkilileri bu konudaki belgeleri imha etmekle suçladı.

Reşit olmayanların merkezin koşulları hakkında yetkililere bilgi verdiklerini ancak herhangi bir işlem yapılmadığını iddia etti. 

Yerli halk için yatılı olullar, 19’uncu yüzyılın sonunda Kanada makamları tarafından yerli kültürünü ortadan kaldırmak için dayatıldı. Yerli çocuklar topluluklarından zorla çıkarıldı. Ailelerinden yüzlerce kilometre uzaktaki bu yatılı okullara gönderildi.

1890 ve 1997 yılları arasında, Kanada genelinde 130'dan fazla yatılı okul faaliyet gösterdi. Yaklaşık 150 bin yerli çocuk, çoğunluğu Katolik olan dini tarikatlar tarafından yönetilen bu kurumlara zorla yerleştirildi.