Kanada evlere 140 milyon Covid-19 testi dağıtacak

Kanada evlere 140 milyon hızlı test dağıtacak. Kanada hükümeti PCR testi yapan laboratuvarların doluluğu ve omikron varyantı nedeniyle vakalardaki hızlı artışın nedeniyle, Ocak sonuna kadar 140 milyon hızlı antijen testinin evlere dağıtılıcağını açıkladı.

ABONE OL

Kanada Başbakanı Justin Trudeau basın toplantısında, eyalet hükümetlerine dağıtılacak hızlı testlerin Aralık 2021'de teslim edilen 35 milyonun dört katı olacağını söyledi.

Kanada'nın resmi nüfusunun şu anda 38 milyon olduğu tahmin ediliyor. Trudeau, sıhhi yetkilere sahip eyalet yetkililerinin, omikron dalgasını mümkün olan en doğru şekilde atlatmak için vatandaşlarına hızlı testleri dağıtmasını umduğunu açıkladı.

Kanada başbakanı ayrıca tüm ülkeye yetecek kadar covid-19 aşısına sahip olduklarını söyledi. Henüz aşılanmamış olanları aşı yaptırmaya teşvik etti. "Tüm Kanadalılar için ihtiyacımız olan aşılarımız var. Lütfen aşı olun" dedi.

Son rakamlar, Kanada nüfusunun yüzde 77'sinin covid-19'a karşı aşılşarını tamamladı.  Yüzde 82,4 ise kısmen aşılandı.

Kanada, omicron varyantı tarafından körüklenen bir covid-19 vakası patlaması yaşıyor. Bu Çarşamba günü 37 bin 410 yeni vaka kaydedildi.

Günlük pozitif test yüzdesi yüzde 28.3 olarak gerçekleşti.

Ancak uzmanlar, ülkenin covid-19 için ihtiyacı olan tüm insanlara test yapamaması nedeniyle gerçek vaka sayısının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

>