Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı? Kadir Gecesi ne zaman?

Müslüman alemi için önemli bir yere sahip olan Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte Kadir Gecesi'nin ne zaman olacağı en çok araştırılan konular arasında yer aldı.

Kadir+Gecesi%E2%80%99ne+ka%C3%A7+g%C3%BCn+kald%C4%B1?+Kadir+Gecesi+ne+zaman?
ABONE OL
Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?
 
Kadir Gecesi bu yıl 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi idrak edilecek.
 
Kadir Gecesi ne zaman?
 
Ramazan bayramının yaklaşması iel birlikte Kadir Gecesi araştırılan konular arasına girdi. Vatandaşlar tarafından Kadir Gecesi'nin ne zaman olacağı merak ediliyordu.
 
Kadir Gecesi bu yıl 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi idrak edilecek.
 
Kadir Gecesi önemi nedir?
 
Kadir Gecesi; rahmet, mağfiret ve günahlardan arınma mevsimi olan on bir ayın sultanı Ramazan ayının kalbidir. Yüce Allah (c.c.), Kadir Gecesi’nde Kur’an’ı Hz. Peygamber’e indirerek, melekleri yeryüzüne göndererek ve o geceyi, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlı kılarak ona müstesna bir değer vermiştir.
 
Kadir kelimesi sözlükte, “güç, şeref, hüküm, kıymet” anlamlarına gelmektedir. Kadir Gecesi terkibi ise dinî literatürde “Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece” manasında kullanılmaktadır.
 
Zaman ve mekânlar, kendilerinde vuku bulan önemli hadiselerle değer kazanırlar. Kadir Gecesi’nin kıymeti ise Kur’an’dan gelmektedir. Çünkü Yüce Allah’ın insanlara son hitabı ve evrensel mesajı olan Kur’an bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Bu gece; kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, taştan, tahtadan ve helvadan yapılmış putların ilah kabul edildiği, zulümatın kol gezdiği ve cahiliye karanlığının çöktüğü diyarların İslam nuruyla tanışmaya, Kur’an’la aydınlanmaya ve Hz. Muhammed’in (s.a.s.) risaletiyle şereflenmeye başladığı gecedir.