Joe Biden: 'Çin lider bir ülke olamayacak'

Joe+Biden:+%E2%80%99%C3%87in+lider+bir+%C3%BClke+olamayacak%E2%80%99
ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldikten iki ay sonra düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı, ''Tek bildiğim benim ayrıştırmak için değil, sorunları çözmek için bu göreve getirildiğim'' diye konuştu.
 
AFGANİSTAN AÇIKLAMASI
 
ABD Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs’a kadar Afganistan’dan çekilmelerinin çok zor olduğunu ancak ülkede uzun süre kalma niyetlerinin olmadığını açıkladı.
 
2024'DE ADAY OLACAK MI?
 
Başkanlığının ilk 100 gününde 200 milyon koronavirüs aşısını tamamlama hedefini açıklayan Biden, ayrıca, 2024 başkanlık seçimleri için yeniden yarışa girmeyi planladığını açıkladı.
 
''ÇİN KÜRESEL BİR HAKİMİYET KURAMAZ''
 
Çin ile karşılaşma değil "sıkı rekabet" içinde olmak istediklerini ve başkanlığı döneminde Çin’in küresel bir hakimiyet kuramayacağını söyleyen Biden, "Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, benim gözetiminde bu yaşanmayacak. Çin'den gelen güçlü bir rekabet var. ABD ve müttefikleri Tayvan, Güney Çin Denizi ve diğer konularda sorumlu tutacak" dedi.
 
GÖÇMEN SORUNUNA DEĞİNDİ
 
Basın toplantısında gazetecilerin ABD’nin Meksika sınırındaki durumla ve aileleri olmadan sınırı geçmeye çalışan çocukların sayısındaki artışla ilgili ısrarlı soruları oldu.
 
Her yıl başlarında kış aylarında benzer artışların yaşandığını belirten Başkan Joe Biden, göçmen sisteminin bazı unsurlarının lağvedilmesi konusunda kendisinden önceki Başkan Donald Trump yönetimini sorumlu tuttu.
 
Hükümetin göçmen sistemini yeniden yapılandırmaya çalıştığını belirten Başkan Biden, sınırı ne zaman ziyaret edeceği konusunda bir tarih vermedi.
>