İşte dünyadaki en büyük meteor!

Dünyanın en büyük meteoru Namibya'da hiç hareket ettirilmemiş bir şekilde, 60 tonluk heybetiyle duruyor.

%C4%B0%C5%9Fte+d%C3%BCnyadaki+en+b%C3%BCy%C3%BCk+meteor%21;
ABONE OL
Hoba göktaşı ilk olarak 1920'de hiçbir şeyden şüphelenmeyen bir çiftçi tarafından keşfedildi ve o zamandan beri yerinden kıpırdamadı, bilim adamları, nesnenin Dünya'ya ilk kez yaklaşık 80 bin yıl önce çarptığını düşünüyorlar. Şimdiye kadar bulunan en büyük meteor, Hoba göktaşı olarak bilinen devasa bir uzay kayasıdır. İnanılmaz bir 60 ton ağırlığındaki göktaşı Namibya'nın Otjozondjupa bölgesinde bulunuyor ve adını, keşfedildiği çiftlik olan Hoba West'ten alıyor.
 
Bir çiftçi 1920'de onunla karşılaştığından beri devasa nesne bir kez bile yerinden oynatılmadı. Çiftçi Jacobus Hermanus Brits, tarlasını sürerken, saban aniden gıcırdayarak durdu. Toprağı kazdığında büyük bir metal parçası buldu.
 
Kısa bir süre sonra, nesne kazıldı ve bir göktaşı olarak tanımlandı, bu da bilim adamlarının dikkatini hızla çekti. Hoba göktaşının yaklaşık 80 bin yıl önce Dünya'ya düştüğü düşünülüyor ancak bu, nesneyi çevreleyen neden bir krater olmadığı konusunda yıllar boyunca geniş spekülasyonlara neden oldu.
 
Geology.com'a göre, bir kraterin olmaması, bazı bilim adamlarının nesnenin düz şeklinin bir sonucu olduğuna inandığı, beklenenden daha düşük bir hızda Dünya'ya düştüğünü gösteriyor. 1955 yılında, insanların nesneye zarar vermesini engellemek amacıyla Hoba göktaşı Namibya'nın ulusal anıtı ilan edildi.
 
23 yıl sonra çiftliğin sahibi göktaşı ve bulunduğu yeri eğitim amaçlı devlete bağışladı. Aynı yıl, 1987'de bölgede bir turizm merkezi açıldı ve bugüne kadar her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.
 
>