İşte 2022'de planlanan uzay yarışı!

Geçen yıl, uzaya Elon Musk ve Space X ekibi hakimdi ve 2022’de planlanmış birkaç yeni görevle (insanlı ve insansız) benzer bir trend izleyecek.

%C4%B0%C5%9Fte+2022%E2%80%99de+planlanan+uzay+yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1%21;
ABONE OL

2021 yılı uzayın Rusya, Çin, Elon Musk ve Jeff Bezos tarafından domine edildiğini gördü. Ve görünüşe göre, Space X'in milyarder sahibi durumunda, 2022 de benzer bir model izleyecek. Musk'ın şirketi, bir Starship uzay aracını ilk kez yörüngeye uçurmayı planladığı için bu yıl mart ayında birkaç hayati göreve başlayacak. Her şey planlandığı gibi giderse, gemi Pasifik Okyanusu'na düşürülmeden kısa bir süre önce yörüngeye girecek. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos da benzer şekilde, bu operasyonel görevlerin 2023'te başlayıp başlayamayacağını görmek için birkaç test yapacak. Uzun vadeli plan, gemiyi on yılın sonunda önce Mars'a insanlı bir görev göndermek için kullanmak.

Başka bir Space X görevi, Huston merkezinden bir uçuş yapacak ve Uluslararası Uzay İstasyonuna özel bir ekip gönderecek. Bu operasyon, 28 Şubat'ta yapılacak. Space.com'a göre, Ax-1'in eski NASA astronotu Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy ve Eytan Stibbe de dahil olmak üzere dört üyesi olacak. İstasyonda sadece sekiz gün geçirerek toplam seyahat süresi iki gün sürecek. Gemide bir kez yaklaşık 25 mikro yerçekimi deneyi yapılacaktır. Bu, Sonbaharda bir Falcon 9 roketi kullanılarak ateşlenecek ve beş NASA Ticari Ay Yük Hizmetleri yükü ve Spacebit'ten küçük bir İngiliz gezici Ay'a inmeye çalışacak. Ve tarihi bir anda, Noel Günü'nde fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, yaklaşık altı ay içinde tam olarak faaliyete geçecek. 10 milyar dolarlık proje, her şey yolunda giderse, evrenin ilk yıldızlarını ve galaksilerini incelemek için geçmişe bakılacak. Ayrıca yakındaki gezegenlere bakmaya ve Big Bang'in önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntıları aramaya çalışacak.

>