İşte 200 milyon yıl önceki deniz avcısı

Bir adam, 200 milyon yıl önce denizlerde dolaşan katil yaratığın çenesine rastladı.

%C4%B0%C5%9Fte+200+milyon+y%C4%B1l+%C3%B6nceki+deniz+avc%C4%B1s%C4%B1
ABONE OL

Fosil avcısı Mark Kemp, Yorkshire sahilindeyken, tanıyamadığı bir çene kemiğini buldu. Bir uzman, 200 milyon yıl önce okyanusları takip eden bir katil deniz yaratığını doğruladı. Mark Kemp'e, önde gelen deniz sürüngen, paleontolok Dr Dean Lomax tarafından, bunun bu türün en iyi örneklerinden biri olduğu söylendi. Bir fosil avcısı, 200 milyon yıl önce denizlerde dolaşan katil bir yaratığın çenesine rastladığında şaşkına döndü. Önde gelen bir uzman, 34 yaşındaki Mark Kemp tarafından bulunan Jurassic çene kemiğinin, bir tür deniz sürüngeni olan ichthyosaur'un daha büyük türlerinden biri olan Temnodontosaurus'a ait olduğunu doğruladı. Hull Live raporlarına göre, çene ve dişlerin boyutuna göre, canavarın iki metre uzunluğunda bir kafatasına sahip olduğu ve toplamda en az 12 metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.
 
Fosilleri hazırlamak için 120 saat harcayan Mark, "Bunu iki veya üç ay önce arkadaşımla birlikte, çene kemiği üzerinde çalışırken buldum. "Doğu Yorkshire'da ve benim için böyle bir şey bulmak çok nadirdir. Bu türünün ilk örneği.
 
"Dişler çok büyük, bu tür şeylerin bulunduğuna dair pek bir şey duymuyorsunuz. Koleksiyonculardan bazılarına gösterdiğim, hiçbiri bu kadar büyük diş görmemişti."
 
Önde gelen deniz sürüngenleri paleontologu Dr Dean Lomax, Mark'a fosilin "Yorkshire'dan gelen bu türün en iyi örneklerinden biri" olduğunu söyledi. Türün, yaklaşık 20 cm çapında, bilinen herhangi bir hayvanın en büyüğü olduğu düşünülen büyük gözleri vardı.
Açık okyanusun daha derin denizlerinde dolaştığına inanılıyor.
>