İsrail'in 1980'lerdeki gizli operasyonu gün yüzüne çıktı!

İsrail'in Mossad'ı, 1980'lerde Pakistan'ın nükleer programına yardım eden Alman ve İsviçreli firmalarını bombaladığı iddiası ortalığı karıştırdı.

%C4%B0srail%E2%80%99in+1980%E2%80%99lerdeki+gizli+operasyonu+g%C3%BCn+y%C3%BCz%C3%BCne+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1%21;
ABONE OL
Geçen ay, Londra'daki bir Yahudi gazetesi, İsrail'in kendi askeri istihbaratı İran'ın bir nükleer bomba geliştirmeye çalışmadığını söylese de görünüşte İran'ın nükleer bombasını önlemeyi amaçlayan bir dizi son bombalama ve sabotaj operasyonunun arkasında İsrail'in Mossad’ının olduğunu ortaya çıkardı.
 
Mossad'ın İran'ın nükleer programına karşı gizli casusluk kampanyası aslında onlarca yıl önce başlamış olabilir. Bir İsviçre gazetesine göre, istihbarat teşkilatı Pakistan'ın bebek nükleer silah çabalarına yardım eden firmaları da bombaladı, bunu, Tahran'ın bomba arayışına yardımcı olacağından korkarak gerçekleştirdi.
 
İsviçreli Neue Zürcher Zeitung'un (NZZ) cumartesi günkü sayısında yer alan bir raporda, " önceden bilinmeyen belgelerin, Bern ve Washington'daki arşivlerde bulundu, 1980'lerin başında Almanya ve İsviçre'de uzun süre Mossad'ın aslında İran'daki olaylarda daha açık bir şekilde parmağı vardı.”
 
İlk kurban, patlamadan sağ kurtulmasına rağmen, 20 Şubat 1981'de Bern'deki evi bombalanan CORA Engineering'in yönetici direktörü Eduard’dı. CORA, Pakistan'a iki yıl önce bir gazlaştırma ve katılaştırma ünitesi tedarik etmişti ve başka bir teçhizat ihraç etmeye hazırlanıyordu. İkinci hedef, 18 Mayıs 1981'de bir bombanın patladığı Markdorf'taki Wälischmiller Engineering ofisiydi.
 
Üçüncüsü, 1979'da Pakistan'ın ilk florür ve uranyum dönüştürme tesislerini inşa etmesine yardım eden Batı Alman mühendis Heinz Mebus'a karşıydı. 18 Kasım 1981'de evinde bir mektup bombası patladı ve köpeğini öldürdü.
 
NZZ'ye göre Mebus, Pakistan'ın en iyi nükleer bilimcisi Abdul Qadeer Khan'ın Zürih ve Dubai'deki toplantılarda İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Masud Naraghi ile de katılmıştı.
 
İsviçre ve Batı Alman polisi, faillerin hiçbir zaman izini sürmeyi başaramadı ve saldırıların "Güney Asya'da Yayılmayı Önleme Grubu", "İslam Devrimini Koruma Komitesi" ve "Denizaltını Koruma Birliği" adı verilen belirsiz gruplar üstlendi.
 
Kurbanların çoğu, bombalamalardan sonra korkutucu telefonlar aldı. Vakuum-Apparate-Technik'in (KDV) kurucusu Siegfried Schertler de dahil olmak üzere diğer firmalara da telefon geldi. NZZ'nin incelediği İsviçre Federal Polisi dosyalarına göre Schertler, Bonn'daki İsrail büyükelçiliğinden David adında bir kişinin kendisini aradığını ve nükleer silahla "bu işleri" durdurup onun yerine tekstil işine geçmesini istediğini söyledi.
 
>