İspanya'da Klima 27 derecenin altına düşürülmeyecek

İspanya hükümeti enerji tasarrufu kapsamında yaz aylarında kamu binalarında kullanılacak klimalar için 27 derece sınırlaması getirdi.

%C4%B0spanya%E2%80%99da+Klima+27+derecenin+alt%C4%B1na+d%C3%BC%C5%9F%C3%BCr%C3%BClmeyecek
ABONE OL

İspanya’da hükümetin, Rusya gazına bağımlılığı azaltmak amacıyla gaz tüketimini yüzde 7 düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısını onayladığı bildirildi.

MAĞAZA IŞIKLARI 22.00’DE SÖNECEK

İspanya Çevre Bakanı Teresa Ribera, tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni düzenlemeyle soğutma sistemlerinin kontrol altında çalıştırılması ve mağaza kapılarının kapalı tutulması gerektiğini ifade etti. Akşam 22.00’den sonra mağaza vitrinlerinin ışıklarının söndürüleceğini de belirten Ribera, alınan önlemlerin Kasım 2023’e kadar süreceğini kaydetti.

KIŞIN LİMİT 19 DERECE

Yeni düzenlemeyle enerji tasarrufu için ülkede ofislerde ve mağazalarda soğutma sistemleri yaz aylarında 27 derecenin altına düşürülmeyecek ve kışın 19 derecenin üzerine çıkarılmayacak.

Düzenlemenin sokak lambalarını kapsamayacağı bilgisi paylaşıldı. Ülke genelinde bir aydan fazla süredir aşırı sıcaklar devam ediyor. Hükümet, klima kullanımını azaltarak elektrik ücretlerini düşürme çağrısı yapıyor.