İspanya’da 2 bin hektar küle döndü! Yangın devam ediyor

İspanya’nın Marbella kasabasında Çarşamba günü başlayan yangında 2 bin 150 hektar alan yandı. Yetkililer 3 kişinin yaralandığı yangının kontrol edilmesine az kaldığını söyledi.

%C4%B0spanya%E2%80%99da+2+bin+hektar+k%C3%BCle+d%C3%B6nd%C3%BC%21;+Yang%C4%B1n+devam+ediyor
ABONE OL

İspanya’nın güneyindeki Marbella kasabasının batısında Çarşamba gününden beri devam eden orman yangınında 2 bin 150 hektarlık dağlık alan küle döndü. Gece boyunca süren çalışmalar neticesinde, sıcaklıkların düşmesi ve nem ile rüzgarın azalmasıyla durumun iyimser bir hal aldığını söyleyen yetkililer, alevlerin kısa süre içerisinde kontrol altına alınacağını belirtti. Endülüs Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Carmen Crespo, “Çalışma gece boyunca etkili şekilde devam etti. Yangın şu an için kontrol altında değil ama alevler ilerlemiyor” dedi.

"EVLERİNE GERİ DÖNEBİLİRLER"

Crespo, bölgedeki acil durum seviyesinde yaşanan düşüş nedeniyle, tahliye edilen 2 bin kişinin evlerine dönebileceğini belirtti. Yangının ilk günlerinde alevlere müdahale eden personel sayısının binden 250’ye düşürüldüğünü söyleyen Crespo, İspanya Askeri Acil Durumlar Birimi'nin 233 personel ve 80’den fazla araçla destek sağladığını duyurdu.

SICAKLIKLAR YÜKSELECEK

İspanya Devlet Meteoroloji Ajansı AEMET, özellikle ülkenin güneyindeki noktalarda da sıcaklıkların 40 dereceye kadar yükselebileceğini bildirdi.

3 KİŞİ YARALANMIŞTI

Endülüs Özerk Yönetimi Başkanı Juanma Moreno, "Ne yazık ki INFOCA'dan 3 itfaiyecinin farklı derecelerde yanıklara maruz kaldığını, birinin vücudunun yüzde 25'inin yandığını ve Malaga hastanesine kaldırıldığını bildirmek zorundayız" açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: İHA