İran'ın suyu bitiyor!

İran'ın merkezinde su kesintilerini protesto etmek için binlerce kişi toplandı. İran Devlet televizyonunun haberine göre, İran'ın orta kesimindeki İsfahan kentinde cuma günü binlerce çiftçi ve destekçileri, kuraklıktan etkilenen bölgedeki su kıtlığı nedeniyle büyük bir protesto gösterisi düzenledi.

%C4%B0ran%E2%80%99%C4%B1n+suyu+bitiyor%21;
ABONE OL
Su krizinin, İran hükümetinin karşı karşıya olduğu en büyük zorluk olduğu söylenebilir. Zira iklimin değiştiğine ilişkin göstergeler, önümüzdeki yıllarda daha sıcak ve daha kurak yazların yaşanacağına işaret ediyor. Ayrıca İran'ın yeraltı su kaynakları da şimdiden ciddi şekilde tükenmiş durumda. İran Cumhurbaşkanı Reisi, İran’ın kendisini uluslararası baskıdan izole etmesi için bir “direniş ekonomisine” sahip olması gerektiğine inanıyor. Bunun için de kendi kendine yeten bir tarım sisteminin olması gerektiğini ifade ediyor. Ancak çevreciler yakın bir zamanda ülkenin suyunun tükeneceğini söylerken böyle bir şeyi başarmanın imkânsız olduğu ortada.
 
Tahran onlarca yıl geniş çapta temel ürünlerin ekimini teşvik etti. Bu da çiftçileri bulabildikleri tüm yeraltı suyunu kullanmaya itti. Bunun sonucunda çevre uzmanları İran'ın 31 eyaletinin 12'sindeki göllerin önümüzdeki 50 yıl içinde kuruyacağını savunuyor. Aynı zamanda yüzeydeki su da giderek azalıyor. Çünkü nehir yataklarının değiştirilmesi ve Huzistan eyaletindeki nehirlerin üzerine çok sayıda baraj kurulması eyaletteki göllerin kurumasına yol açtı.
>