İran yeni uydularını fırlattı!

İran, Dünya yörüngesine üç yeni uydu fırlattı...

%C4%B0ran+yeni+uydular%C4%B1n%C4%B1+f%C4%B1rlatt%C4%B1%21;
ABONE OL
Aralık ayının başlarında, bir devlet haber ajansı dört uydunun fırlatma için son hazırlıklardan geçtiğini bildirdi. Bunlardan biri, iki yıl önce fırlatılan ancak yörüngede kalamayan bir uydunun yerini alacak şekilde ayarlanmıştı.
 
İran Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hüseyni, Tahran'ın uzaya üç uydu taşıyan bir roket fırlattığını açıkladı. Ona göre, yerli olarak geliştirilen bir Simorgh, yörünge uzay fırlatma roketi, üç araştırma uydusunu 470 kilometre yükseklikteki alçak Dünya yörüngesine göndermek için kullanıldı.
 
 
Ahmad Hosseini, "Bu fırlatmada, uzay merkezinin performansı ve uydu taşıyıcısının performansı yeterliydi ve nihayet bu fırlatmanın amaçlanan araştırma hedeflerine ulaşıldı" dedi.
 
Yetkili, fırlatılan uyduların isimlerini veya niteliğini açıklamadı. Ayrıca belirlenen irtifalarına başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşmadıkları ve yörüngede kalıp kalmadıkları da belli değildi.
 
ABD geçmişte sivil dahi olsa İran'ın uydu fırlatmasını kınamıştı. Şu anda Washington, İran nükleer anlaşmasını, ABD'nin 2018'de terk ettiği ve İslam Cumhuriyeti'ni yaptırımlarla vuran 2015 uluslararası anlaşmasını, restore etmeye yönelik iki girişim olarak Viyana'da Tahran ile görüşmelerde bulunuyor. Tahran, nükleer anlaşmayı ihlal ederek nükleer program faaliyetlerini hızlandırarak karşılık verdi. Şimdi, İran ve ABD, nükleer anlaşmaya karşılıklı olarak uyum sağlama konusunda müzakere ediyorlar, ancak görüşmeler şu ana kadar sonuç vermedi.
 
>