İran Kasım Süleymani'yi unutmadı! Adalet istiyor

İran, Birleşmiş Milletlere, General Kasım Süleymani'nin öldürdükleri için ABD ve İsrail'i adalete teslim etmeye çağırdı.

%C4%B0ran+Kas%C4%B1m+S%C3%BCleymani%E2%80%99yi+unutmad%C4%B1%21;+Adalet+istiyor
ABONE OL
Sputnik’in haberine göre, İran'ın BM Daimî Temsilcisi Majid Takht Ravanchi, pazartesi günü yayınlanan bir mektupta Güvenlik Konseyi'ni ABD ve İsrail'i, General Kasım Süleymani cinayetiyle ilgili adalete teslim etmeye çağırdı.
 
Mektup, Süleymani suikastının ikinci yıldönümünde gönderildi.
Ravanchi, "Bu terör eyleminin uluslararası barış ve güvenlik üzerindeki korkunç sonuçları göz önüne alındığında, Güvenlik Konseyi Tüzüğe dayalı sorumluluklarını yerine getirmeli ve ABD ve İsrail rejimini bu terör eylemini planlamak, desteklemek ve işlemekten sorumlu tutmak zorundadır," dedi.
 
Ravanchi'ye göre, “Süleymani uluslararası terörizme karşı mücadelede önemli bir rol oynadı, bu nedenle onun öldürülmesi DAEŞ'e ve BM Güvenlik Konseyi tarafından bu şekilde tanınan diğer terörist gruplara büyük bir hediye oldu.”
 
Ravanchi, İran ordusunun, terörle mücadelede bölge ülkelerine ve hükümetlerine aktif olarak yardım ederek Süleymani'nin çalışmalarını sürdürmeye kararlı olduğunu kaydetti.
 
Süleymani, 3 Ocak 2020 gecesi, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Bağdat Uluslararası Havalimanı bölgesinde bir drone saldırısında öldürüldü.
>