Iraklı tercüman: Saddam Hüseyin hakkında ABD yalan söyledi!

Iraklı ABD Ordusu tercümanı, Saddam Hüseyin'in bir delikte gizlendiğini yalanladı.

Irakl%C4%B1+terc%C3%BCman:+Saddam+H%C3%BCseyin+hakk%C4%B1nda+ABD+yalan+s%C3%B6yledi%21;
ABONE OL
Sputnik'e verdiği demeçte, o sırada ABD ordusuyla çalışan Iraklı bir tercüman, ABD askerlerinin eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i bir yeraltı deliğinde saklanırken yakaladığına dair raporların uydurma olduğunu söyledi.
 
"Tutuklanmasından sonra durum, Bush'un başını çektiği Amerikan yönetimi sağlam çıkabilmesi için, Irak'a karşı oluşturduğu koalisyonun yenilmemesi ve ABD otoritesinin bu durumdan zarar görmemesi için uydurulmuştur.
 
Tercüman, Irak'a kitle imha silahlarına sahip olma ve barışı yakın tehdit etme bahanesiyle saldırı" dedi.
 
 
Tercüman, dünyanın, Hüseyin'in odada olduğunu, büyük olasılıkla üzerinde 'ishdasha' adı verilen geleneksel bir Arap cübbesi giydiği için dua ettiğini ve tutuklandığı sırada bir çukura sindiği fikrinin uydurulduğunu tüm dünyanın bilmesini istediğini vurguladı.
 
Tercüman, Hüseyin'in tünelin çok dar olması ve cumhurbaşkanının o sırada zaten zayıf olması nedeniyle içeri giremeyeceğini de sözlerine ekledi.
 
"Kurşun geçirmez yelek giyiyordum, çıkardım ve kendimi deliğe zorlayarak sokabildim, ben de zorlukla çıkabildim. Evet bir delik vardı ama cumhurbaşkanının orada tutuklandığı bilgisi... Size söylüyorum, odadaydı, odada tutuklandı", diye vurguladı tercüman.
 
ABD'nin Irak'ı işgal etmesi üzerine 30 Aralık 2006'da Hüseyin, ülkenin saklandığı iddia edilen kitle imha silahlarını arama bahanesiyle idam edildi. Bu tür silahların varlığı hiçbir zaman kanıtlanamadı.
 
>