İnterpol'un ilk arap başkanı!

BAE generali Raisi, dört yıl başkanlık görevi yapacak.

%C4%B0nterpol%E2%80%99un+ilk+arap+ba%C5%9Fkan%C4%B1%21;
ABONE OL
 
Küresel polis teşkilatı Interpol'ün başkanlığına işkencede suç ortaklığıyla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir general seçildi.
 
BAE içişleri bakanlığı genel müfettişi Ahmed Nasser al-Raisi, yarı zamanlı bir şekilde dört yıllık bir dönem görev yapacak.
 
İnsan hakları grupları, BAE güvenlik güçlerine yönelik inandırıcı işkence şikayetlerini soruşturmamakla suçlayarak adaylığına karşı lobi yaptı.
 
General Raisi iddiaları reddediyor.
 
BAE dışişleri bakanlığı, "polis tarafından kötü muamele veya kötü muamelenin tiksindirici ve tahammül edilemez olduğuna kuvvetle inandığını" söyledi.
 
General Raisi Interpol'ün, İstanbul'daki genel kurulunda üye ülkeler tarafından yapılan üç tur oylamanın ardından Interpol'ün başkanlığına seçildi. Görevleri arasında, Genel Sekreter Jürgen Stock'un çalışmalarını denetleyen yürütme kurulu toplantılarına başkanlık etmek yer alacak. Bay Stock, Interpol'ün günlük işleyişini denetleyen tam zamanlı bir yetkili.
 
General Raisi, başkan seçilmenin bir "onur" olduğunu tweetledi ve "herkesin güvenliğini sağlamak için çalışan daha şeffaf, çeşitli ve kararlı bir organizasyon inşa etme" sözü verdi.
 
Ayrı bir açıklamada, BAE'nin "dünyanın en güvenli yerlerinden biri" olduğunu ve Körfez Arap devletinin "dünyanın en zor bölgesinde olumlu değişim için en önemli güç" olmaya devam ettiğini açıkladı.

Kaynak: bbc

>