İnsan vücudundaki ısıyı elektriğe çeviren biyolojik batarya geliştirildi

%C4%B0nsan+v%C3%BCcudundaki+%C4%B1s%C4%B1y%C4%B1+elektri%C4%9Fe+%C3%A7eviren+biyolojik+batarya+geli%C5%9Ftirildi
ABONE OL

Bilim insanları, insan vücudundaki ısıyı elektriğe dönüştüren batarya geliştirdi. Vücuda takılan batarya, saatleri ve akıllı bantları şarj edebiliyor.

ABD’deki Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan vücudunu biyolojik bataryaya çeviren, düşük maliyetli ve giyilebilir bir cihaz geliştirdi. Cihaz, vücudun doğal ısısından yararlanarak iç sıcaklığı elektriğe dönüştürmek için termoelektrik jeneratörleri kullanıyor. Elbette çoğu bataryaya göre çok daha az elektrik üreten cihaz, 1 voltluk elektrik sağlıyor. Bununla saatleri ve akıllı bantları şarj etmek mümkün.
 
Üniversitenin makine mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Jianliang Şiao, “Gelecekte, giyilebilir elektronik cihazlarınıza batarya eklemek zorunda kalmadan enerji sağlayabilmek istiyoruz” diye konuştu. Cihazın 5 ila 10 yıl içinde piyasaya çıkabileceğini düşünen Şiao, “Ne zaman bir pil kullansanız bitince yenisini almanız ve onu atmanız gerekir. Termoelektrik cihazımızın güzel yanı, onu takabilmeniz ve size sürekli enerji sağlaması” dedi.
>