İngiltere'de beş bin kamyon şoförü aranıyor

Market rafları boş kalan İngiltere, tedarik sorununu çözebilmek için yurt dışından 5 bin kamyon şoförü arıyor. 3 ay süreli geçici vize programının Türkiye’yi de kapsaması bekleniyor. İngiltere’de nakliye araçlarındaki eksiklik nedeniyle bazı akaryakıt istasyonları kapatılmıştı. Bunun sonucunda istasyonlarda benzin kuyrukları oluşmuştu. Petrol şirketi BP, istasyonlarının 3’te 1’inde akaryakıtın tamamen bittiğini açıkladı.

%C4%B0ngiltere%E2%80%99de+be%C5%9F+bin+kamyon+%C5%9Fof%C3%B6r%C3%BC+aran%C4%B1yor
ABONE OL
İNGİLTERE Ulaştırma Bakanlığı, tır ve kamyon şoförü eksikliği nedeniyle bazı süpermarketlerde rafların boş kalmasının ve benzin istasyonlarındaki uzun kuyrukların önüne geçebilmek için ilk adımı atmaya hazırlanıyor. Krizi çözmek için yurt dışından gelecek olan 5 bin akaryakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsüne aralık sonuna kadar geçici vize verileceği açıklandı.
 
EKİM ayında başlayacak ve Aralık ayı sonunda bitecek olan vize programının Türkiye dahil birçok ülkeye açık olması beklenirken, başvuruların çoğunluğunun Avrupa Birliği ülkelerinden geleceği tahmin ediliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanı, gıda ve nakliye sektörlerinde tedarik zinciri baskılarını hafifletmek için Noel’e kadar mevcut vize planına eklendi” denildi. 
>