İngiliz general konuştu: Rusya ile savaş kapıda

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'un, yabancı medya kuruluşlarının ortaya attığı “Rusya'nın, Ukrayna topraklarını işgal etme' planları hakkındaki son iddialarını geçersiz ve asılsız olduğunu söyleyerek reddetti.

%C4%B0ngiliz+general+konu%C5%9Ftu:+Rusya+ile+sava%C5%9F+kap%C4%B1da
ABONE OL
Ayrıca bu haberleri yapanları, Rusya ile diğer ülkeler arasındaki gerilimi tırmandırmaya çalışmakla da eleştirdi.
 
İngiltere Savunma Genelkurmay Başkanı Nick Carter, Batı ile Rusya arasındaki artan gerilim nedeniyle, kaza sonucu bir savaş riskinin artık on yıllardır en yüksek seviyede olduğunu savundu.
 
Times Radio ile yaptığı bir röportajda, üst düzey İngiliz general, İngiltere ve dünyanın geri kalanının "on veya 15 yıl öncesine göre çok daha rekabetçi bir dünyada" olduğunu belirtti. "Devletler ve büyük güçler arasındaki rekabetin doğasının daha büyük gerilimlere yol açtığını düşünüyorum. İnsanların, siyasetimizin bazılarının kavgacı doğasının, tırmanışın yol açtığı bir konuma gelmesine izin vermemesine dikkat etmeliyiz," diye ekledi.
 
Batı'nın Rusya ile gerginliğinin ve savaş riskinin 44 yıllık kariyerinin herhangi bir aşamasında olduğundan daha büyük olup olmadığı sorulduğunda, general "evet," dedi ve "sen ve ben büyürken, bu bir savaştı. İki kutuplu dünya. İki blok, Sovyetler Birliği ve Batı. Artık daha çok kutuplu bir döneme giriyoruz". Carter daha sonra Rusya'nın, Avrupa ve ABD'yi baltalamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğunu iddia ederek daha da ileri gitti.
 
İngiltere Genelkurmay Başkanı, Orta Doğu ve diğer sorunlu bölgelerden gelen binlerce belgesiz göçmenin sınırı geçip AB'ye giremedikten sonra kamplar kurduğu Polonya-Belarus sınırında gerginlik tırmanırken konuştu.
 
Polonya, Varşova'nın AB'yi istikrarsızlaştırmak için yasadışı göçü kolaylaştırmak dediği şey için suçu Belarus ve Rusya'ya yüklemekte gecikmedi. Minsk ve Moskova, suçlamaları tamamen yanlış bularak reddetti ve Belarus hükümeti, Avrupa'nın ulusa karşı yaptırım çılgınlığı nedeniyle mülteci akınını durduracak fonu olmadığını açıkladı.
 
Bu haftanın başlarında, iki Rus stratejik Tu-160 bombardıman uçağı, "Birlik Devletinin (Rusya ve Beyaz Rusya) güvenliğini korumak" amacıyla Belarus toprakları üzerinde 4,5 saatlik bir uçuş gerçekleştirdi. Bombardıman uçakları ayrıca, görev sırasında stratejik bombardıman uçağını da kapsayan Belarus Hava Kuvvetleri Su-30SM'lerinin yanında uçtu.
 
Rusya Savunma Bakanlığı ise 11 Kasım uçuşunun herhangi bir yabancı ülkeyi hedef almadığını vurguladı.
 
>