İklim değişikliği pandemi kadar acil bir durum

Yeni yayımlanan bir raporda, Kovid-19 pandemisindeki ‘acil eylem’ hassasiyetinin iklim kriziyle mücadelede de gösterilmesi gerektiği açıklandı.

%C4%B0klim+de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi+pandemi+kadar+acil+bir+durum
ABONE OL
İskoçya’da Glasgow Kaledonya Üniversitesi yaptığı bir araştırmanın sonucunda yayımladığı raporda, iklim değişikliğinin Kovid-19 pandemisi kadar acil bir durum olduğunu ve aynı şekilde ‘tedavi edilmesi’ gerektiğini açıkladı. Araştırma konsorsiyumunda Pan-Afrika İklim Adalet İttifakı (PACJA) ve Afrika’daki akademik ortakların da yer aldığı belirtilirken, raporda hükümetlerin tıpkı Kovid-19’da olduğu gibi olumsuz hava koşullarının kaç ölüme neden olduğuna dair günlük rakamlar vermesi gerektiği belirtildi.
 
Raporda, iklim değişikliğinin ‘sonuçta virüsten daha ölümcül olmasına rağmen’, hükümetler ve sivil toplum arasında aynı aciliyeti ortaya çıkarmadığı ifade edildi.
 
Ayrı krizler değil
 
Araştırmacılar, Kovid-19’la mücadeleyi iklim eylemiyle bütünleştirmeye ihtiyaç olduğunu belirtirken, PACJA İcra Direktörü Dr Mithika Mwenda, “Artık Kovid-19 salgınını ve iklim acil durumunu ayrı krizler olarak ele alabileceğimiz noktayı geçtik” açıklamasında bulundu. Mwenda, araştırmanın, Kovid-19 pandemisinin küresel ısınmayı durdurmak ve tersine çevirmeye başlamak için acilen ihtiyaç duyulan eylemi engellediğini ve iklim değişikliğine karşı özellikle Afrika’daki mevcut kırılganlıkları kötüleştirdiğini gösterdiğini söyledi. 
 
>