Hindulardan, Müslümanlarla ilişkileri kesme yemini videosu

Hindistan’ın Chhattisgarh kentinin Surguja bölgesinden rahatsız edici bir video geldi. Videoda yüzlerce köylü bölgedeki Müslüman satıcılarla tüm ticari işlemleri sona erdirme yemini etti.

ABONE OL
Video, Surguja bölgesine bağlı Kundikala köyünde toplumsal çatışmaların bildirilmesinden günler sonra geldi.
 
O videoda Hinduların; “Bugünden itibaren biz Hindular, Müslüman bir tüccardan herhangi bir ürün satın almayacağımıza yemin ediyoruz. Topraklarımızı Müslümanlara kiraya vermeyeceğimize yemin ediyoruz. Satıcılarla herhangi bir işlem yapacağımıza yemin ediyoruz. Köylerimize ancak Hindu olduklarından emin olduktan sonra girebilecekler" diye söz vermeleri dikkat çekti.
 
Chhattisgarh polisi videoyla ilgili bir soruşturma emri verdi. Bir polis müfettişi ve alt bölüm sulh hakimi de köyü ziyaret etti. Halkı sükunete davet etti.
 
Yerel basında yer alan bilgiye göre, yeni yılı kutlamak için Kundikala köyüne gelen Balrampur kasabasına bağlı Ara köyünden gelen birkaç Müslüman köylü yerel köylülerle tartıştı. Kavga olduğu söylendi.
 
Ancak herhangi bir şikayette bulunulmadı. O günün ilerleyen saatlerinde Ara köyünden bir grup Kundikala'da toplandı. Olaylar çıktı.
 
>