Her balığın eti yenmez!

Korkunç balık, tüm ağzı kaplayan 555 jilet keskinliğinde dişleri ve 1,5 metreye ulaşabilen boyutu ile dosta güven düşmana korku veriyor. Aslında hemen hemen herkese korku veriyor da diyebiliriz.

Her+bal%C4%B1%C4%9F%C4%B1n+eti+yenmez%21;
ABONE OL
Kuzey Pasifik'te bulunan Pacific lingcod'un dünyanın en dişlek ağızlarından birine sahip olduğu biliniyor, ancak yeni bir araştırma, günde 20 kadarını kaybettiklerini ortaya koydu. Korkunç Pasifik lingcod'un ağzı şaşırtıcı 555 diş içeriyor. Geniş ağızlı bir balık, şaşırtıcı bir şekilde, düştükleri kadar hızlı büyüyen 550'den fazla dişe sahiptir. Korkunç Pasifik lingcod, ağzını kaplayan yüzlerce dişe sahiptir ve hepsi jilet gibi keskindir.
 
Yeni bir çalışma bu dişlek canavarın, günde 20 diş kaybettiği ortaya çıktı. Yani bu balıkla ne kadar geç karşılaşırsanız o kadar iyi. 
Pasifik lingcod, genellikle kuzey Pasifik'te bulunan yırtıcı bir balıktır.
 
Erişkinliğe ulaştığında 50 santimetre civarına ulaşabilir ancak bazılarının 1,5 metreye kadar ulaştığına dair raporlar vardır.
Balığın insan gibi dişleri yoktur, ancak ağzının kemikli yüzeyini kaplayan, jilet gibi keskin, mikroskobik dişlere sahiptir. Bir araştırma, balığın günde 20 dişe kadar şaşırtıcı bir şekilde diş kaybettiğini bulmuştur. Ağızları ayrıca küçük diş sarkıtlarıyla doludur.
 
Washington Üniversitesi'nde biyoloji uzmanı Karly Cohen ve çalışmanın baş yazarı Emily Carr, ne kadar diş kaybettiklerini hesaplamak için kemikli balıkları inceledi. Washington Üniversitesi laboratuvarında 20 Pasifik lingcod'dan diş topladılar. Araştırmalar, lingcod'un dişlerini kırmızı ve yeşil boyayarak inceliyor. Pacific lingcod'un dişleri çok küçük olduğu için, araştırmacılar tankın dibine düşerlerse onları tespit edemeyecekleri için farklı düşünmek zorunda kaldılar. Bunun yerine tanka dişleri kırmızıya boyayan kırmızı bir boya verdiler. Daha sonra dişleri tekrar boyamak için floresan yeşili boya ile başka bir tanka alındılar. Carr, balıklarda 10.000'den fazla diş saydı. İnternet sitesine konuşan Carr, "Karanlık bir odada, mikroskop altında dişlere bakarak çalışmak zorunda kaldım.  Çalışma ayrıca, onları daha fazla beslemenin değiştirilen dişlerde herhangi bir fark yaratıp yaratmadığını bulmaya çalıştı. Carr'a göre, balıkları beslemek diş değişiminde bir artış göstermedi ve bu nedenle hala bir gizem.
 
>