Hedef sıfır korona vakası!

Dünyanın birçok ülkesi korona salgını ile birlikte yaşamaya çalışır ve normalleşme sürecine girerken Çin “sıfır korona vakası” stratejisine devam ediyor.

Hedef+s%C4%B1f%C4%B1r+korona+vakas%C4%B1%21;
ABONE OL
Özellikle aşı uygulamalarının titizlikle yapıldığı ülkelerde korona kısıtlamaları hafifletiliyor ve insanlar yeniden hayata karışıyor. Ancak diğer ülkelerin aksine Çin, son derece katı bir önlem politikası izlemeye devam ediyor.   
 
Önlemleri zayıflatmak konusunda oldukça isteksiz görünen Çin’de son günlerde ilginç olaylar yaşanıyor. Örneğin, kısaca yok tarifi almak için beş yıldızlı bir otele giren kişi, otelde konaklayan misafirlerden biri korona pozitif çıkınca tespit edilerek iki haftalık karantinaya alındı. Ayrıca, yüksek hızlı bir trenin kondüktörünün yakını koronalı çıkınca bir tren dolusu yolcu korona testine ve karantinaya gönderildi.
 
Şanghay Disneyland’de ise ziyaretçilerden birinin enfekte olduğu anlaşılınca tam 33bin 863 kişiye toplu test uygulandı. Bunlar sıfır korona hedefi koymuş Çin’de meydana gelen olaylardan sadece birkaçı.    
 
Çin, dünyada bu salgınla mücadele için kısıtlamalar getiren ilk ülkeydi ama tedbirleri hafifleten son ülkelerden biri olacak gibi görünüyor. Ancak konu ile ilgili görüşleri sorulan Çinliler, korona tedbirlerine karşı oldukça pozitif yaklaşım sergiliyorlar. Çin hükümetinin katı tedbirleri halkın da desteğini almış görünüyor. 
 
 
>