Havana sendromu!

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın 'Havana Sendromu' olarak adlandırılan ABD'li diplomatlara yönelik saldırılara karıştığı yönündeki tüm iddiaları reddettiğini ve CIA Direktörü William Burns'ün bu konuyu gündeme getirmediğini söyledi.

Havana+sendromu%21;
ABONE OL
Burns, Moskova'da siyasi muhataplarla yaptığı görüşmelerde bu konuyu hiçbir şekilde gündeme getirmedi ve devlet başkanı Vladimir Putin ile bu konuya değinmedi. Burns'ün özel servisteki meslektaşlarıyla yaptığı görüşmenin içeriğine gelince, burada söylenecek hiçbir şey yok. Çünkü kamuya açık bilgi verilmedi. Burada çıkarılabilecek tek şey, Rus tarafının bu davalara dahil olduğu iddiasıyla ilgili ipuçlarını, varsayımları veya açıklamaların doğru olmadığı ortaya çıkıyor. 
 
Bu çarşamba günü, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns'ün Rusya'yı, ülkenin "Havana Sendromu" olarak bilinen varsayılan saldırılarla bağlantılı olması durumunda bunun sonuçları konusunda uyardığı bildirildi.
 
Bilmeyenler için Havana Sendromu: Havana'daki ABD'li ve Kanadalı diplomatlar, 2016 ve 2017'de baş dönmesi, denge kaybı, duyma yetisinin kaybolması ve endişe bozukluğu gibi semptomlar görüldüğünü bildirmiş, "bilişsel sis" adı verilen bu vakaların sebebi bulunamamıştı. O dönem ABD, Küba'yı "sonik saldırılar" düzenlemekle suçlamıştı.
 
ABD'li diplomatlara önce 2016'da Küba'da, ardından 2018'de Çin'de Havana Sendromu teşhisi kondu. Diplomatlar, daha uzun süreli sağlık etkilerine neden olan delici sesler duyduklarını söylediler. Rusya, Tacikistan, Avusturya ve birçok Afrika ülkesindeki ABD'li diplomatlar da mide bulantısı ve baş dönmesi gibi Havana Sendromu semptomları yaşadıklarını bildirdiler.

Kaynak: Sputnik

>