SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Hava taksi 23 Nisan'da başlıyor

Dünyada ‘insansız hava araçları’ denilince akla Türkiye’nin geldiğini belirten Bakan Varank, “Uçan arabalarda, ‘Airtaxi’lerde de Türkiye’de müthiş bir potansiyel var” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 16.09.2022 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2022 09:35
https://www.abcgundem.com
kapak resmi

Türkiye yakın zaman içinde hava taksilerle tanışmaya hazırlanıyor. Hava taksilerin görücüye çıktığı İstanbul’daki Airtaxi Dünya Kongresi’nin son gününde, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde insansız Airtaxi gösterisi yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dünya Airtaxi Kongresi 13-14 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu kongre kapsamında Bilişim Vadisi’ne gelerek arkadaşlarımız Türkiye’deki girişimcilerin firmaların kabiliyetlerini gösterecek ufak bir gösteri yaptılar. Airtaxi Kongresi, uçan arabalar dediğimiz kişisel hava araçlarının tartışıldığı geleceğe dair projeksiyonların yapıldığı kongre” diye konuştu.

Sektör ve pazar açık

Dünyada ‘insansız hava araçları’ denilince akla Türkiye’nin geldiğini belirten Bakan Varank, “Doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yaparsanız dünyada çok başarılı olabilirsiniz. Bunları İHA, SİHA’lardan zaten görüyoruz. Dünyada insansız hava araçları SİHA’lar dediğinizde insanların ilk aklına Türkiye geliyor. Uçan arabalarda, ‘Airtaxi’lerde de biz Türkiye’de müthiş bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Firmalarımız harıl harıl bu alanlarda çalışıyor. Doğru zamanda teknolojinin tam gelişmediği dünyada bu sektörün ve pazarın açık olduğu zamanda biz de bu işlere yatırım yaparak inşallah dünyada başarılı ülke konumuna geleceğiz” dedi.

23 Nisan’da Üsküdar’a uçuş

Bakan Varank, Türkiye’nin ürettiği teknolojik ürünlerin referans kabul edilmeye başlandığını belirtip, “23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a insanlı uçuş yapabileceklerine inandıklarını söylediler. Biz de güvenlik anlamında bu yapılabilir mi, buna çalışacağız. Arkadaşlarımız 23 Nisan’a bunu yetiştirebilirlerse Türkiye’den bir ‘Airtaxi’ uçan araba, 23 Nisan’da uçmuş olacak. Burada gördüğümüz kabiliyetler Türkiye’yi ileri taşıyabilecek kabiliyetler. Biz Türkiye’nin geleceğe yönelik teknolojilere yatırım yapması gerektiğine inanıyoruz. Ancak bunu yapabilirsek Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirebiliriz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar