Hastane, tuvalet suyunu içme suyu diye verdi!

Daha önce hiç duymadığınız bir olay, Japonya Osaka Üniversite Hastanesinde gerçekleşti.

Hastane,+tuvalet+suyunu+i%C3%A7me+suyu+diye+verdi%21;
ABONE OL
“Size en temiz ve steril olması gereken yer neresidir?” diye sorulsa herhalde herkes hastaneler der. Ancak bu durum hastane ‘boruların yanlış bağlanması’ sebebiyle 30 senedir içilebilir arıtma suyu yerine, tuvalet suyu içiren bu hastane için tabii ki de geçerli değil. 
 
Osaka Üniversitesi Hastanesi tuvalete su borularının bağlı olduğunu anlaması 30 yılı aldı.
 
Hastane personeli suyu içmek, yıkanmak ve gargara yapmak için kullanıyordu.
 
Tuvalet suyu macerası yaklaşık 30 yıl öncesine, hastanenin 1993'te açıldığı zamana kadar uzanıyor.
 
Hastanede, borular yanlış bağlandıktan sonra neredeyse 30 yıl boyunca yanlışlıkla tuvalet suyunu içme amacıyla kullandı.
 
Yerel bir medya kuruluşu Yomiuri Shimbun'un haberine göre, hastane 20 Ekim'de tıp bölümündeki bazı musluk suyu borularının yanlış bağlandığını duyurdu.
 
Ancak, daha fazla araştırma sonucunda, yaklaşık 120 musluk arızalı olarak ilan edildi ve sorunun, hastanenin 1993 yılında açıldığı yaklaşık 30 yıl öncesine ait olduğu bulundu.
 
Peki olay nasıl keşfedildi derseniz, hastane yönetimi yeni bir su arıtma tesisi inşaatına başlayana kadar. Güvenli olmayan su, yeni binada yapılan inceleme sırasında keşfedildi.
 
Osaka Üniversitesi Hastanenin Başkan Yardımcısı Kazuhiko Nakatani düzenlediği basın toplantısında, "İleri düzey tıbbi bakım sağlayan üniversite hastanesinin endişeye yol açmasından dolayı çok üzgünüm" diyerek özür diledi.
 
 
>