Haraç çetesi katliam yaptı: 5 ölü 5 yaralı

Guatemala'da çete üyeleri kendilerine haraç vermeyi redden ve elemanlarını linç eden köyde katliam yaptı. En az 5 kişiyi öldürdü. 5 kişiyi de yaraladı.

Hara%C3%A7+%C3%A7etesi+katliam+yapt%C4%B1:+5+%C3%B6l%C3%BC+5+yaral%C4%B1
ABONE OL

Yetkililere göre, ülkenin güneyindeki çete üyeleri tarafından düzenlenen silahlı saldırıda aralarında bir çocuğun da bulunduğu en az 5 kişi öldürüldü, 5 kişi  de yaralandı.

Saldırı başkent Guatemala City’nin yaklaşık 25 kilometre güneyindeki Amatitlán belediyesine bağlı Las Trojes köyünde meydana geldi.

İddialara göre katliam, Pazar günü köye haraç almaya giden bir çete üyesinin linç edilmesinin intikamını almak için gerçekleşti.

Yerel basına göre 4kişi ateşli silah ile olay yerinde vurularak öldürüldü. Diğer kişi ise Amatitlán devlet hastanesinde hayatını kaybetti. 

Acil durumu araştıran kurtarma ekiplerine göre, saldırganlar ayrıca köylüleri yakmak için patlayıcıyı da fırlattı.

Ülkede görev yapan uluslararası kuruluşlara göre Guatemala dünyanın en fazla  şiddet yaşanan 15 ülkesinden biri. Yalnızca son 10 yılda, çoğu ateşli silahla işlenen 60 binde fazla cinayet meydana geldi.

Ulusal Adli Bilimler Enstitüsü'nün (INACIF) istatistiklerine göre, 2021 yılında  her gün 11 cinayet gerçekleşti. 2020'de ise her gün 9,5 cinayet işlemmişti.