Hac kesin kayıt tarihi! 2022 hac kesin kayıtları nasıl yapılır?

2020’de seçilen kuralara göre hacca gitme imkanı yakalayan binlerce Türk vatandaşı, hac kesin kayıtlarını yaptırmaya başladı. Hacca kimler gidebilecek? Hac için aşı zorunluluğu var mı? Hac kesin kayıtları hangi tarihlerde yapılıyor ve nasıl yapılıyor? Hac vazifesini yerine getirmek isteyen binlerce vatandaş için merak edilen soruların cevaplarını derledi.

Hac+kesin+kay%C4%B1t+tarihi%21;+2022+hac+kesin+kay%C4%B1tlar%C4%B1+nas%C4%B1l+yap%C4%B1l%C4%B1r?
ABONE OL

Her yıl Müslümanlarla dolup taşan Kabe, pandeminin ardından hac ibadeti için yeniden açıldı. Türkiye’den 37 bin 770 kişi, bu sene hacca gidebilecek. 2020’de seçilen kuralarda adı çıkanlar, hac vazifesi öncesi nasıl kayıt yaptıracağı gibi bazı soruları araştırıyor.

1 / 10

KİMLER HACCA GİDEBİLECEK?

Suudi Arabistan makamları hac ibadetinin yerine getirilmesinde 65 yaş sınırı getirdi. Bu şart bütün dünya ülkeleri için geçerli. Buna göre doğum tarihleri 30/06/1957'den büyük olan hacı adayları bu sene için kutsal topraklara gidemeyecekler.

2 / 10

09/01/2020 tarihinde çekilen kurada kesin kayıt hakkı elde edip kayıtlarını yaptıran ve 1.000'er Riyallerini Diyanet İşleri Başkanlığı veya kayıt yaptırmış olduğu acenteye bloke ettirmek suretiyle 2022 yılına erteleyenlerden: -65 yaş altında olanların tamamı 2022 yılında hacca gideceklerdir. Bu yıl hakkını kullanmayanlar daha sonraki yıllarda kuraya dahil edileceklerdir.

3 / 10

-65 yaş üstü olanların kesin kayıtları (1.000 Suudi Arabistan Riyali blokelerinin devam etmesi kaydıyla) 2023 yılına ertelenecektir.

4 / 10

-Grup halinde kesin kayıt yaptıran hacı adaylarından bir kısmının 65 yaş altı, bir kısmının 65 yaş üstü olması durumunda ise (örneğin eşlerden bayan 63 yaşında, bay 68 yaşında veya evlat 40 yaşında annesi ise 70 yaşında vb);

5 / 10

- 65 yaş altı olanların talep etmeleri ve grubundaki 65 yaş üstü olanlardan ayrılmaları halinde kendilerine 2022 yılında hacca gitme imkânı verilecektir.

6 / 10

- Grup bağlantılarından ayrılmak istememeleri halinde grubun tamamının kesin kayıt hakları 2023 yılına ertelenecektir.

7 / 10

HAC İÇİN AŞI ŞARTI VAR MI?

2022 yılında hacca gideceklerde aşı şartı aranmaktadır. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığınca yapılan açıklamaya göre Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Biontech ve Sinovac aşıları ile Suudi Arabistan makamlarınca kabul edilen diğer aşılar da geçerli olacaktır. (http://hac.gov.tr/asi.pdf) Bu aşılarda 2 doz şartı aranmaktadır. Ayrıca uçuştan 72 saat önce PCR testi yaptırıp, sonucun negatif olması şartı aranmaktadır.

8 / 10

HAC KESİN KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

Kesin kayıt işlemleri ise 09 - 13 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilecektir.

9 / 10

KESİN KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş hac kesin kayıt işlemlerinin e- devlet üzerinden yapılacağını belirterek, “Vatandaşlarımızın hac ve umre başvuruları, kayıt ve takip gibi işlerini e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık. Bunun altyapısını ve programlarını oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ilişkin kayıtlar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış halen kayıtlar bu şekilde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac organizasyon tercihi ve hac kesin kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir" dedi.

10 / 10

EĞİTİM VİDEOLARI YÜKLENDİ

Ali Erbaş, vatandaşın işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için hizmeti nasıl kullanacaklarına ilişkin eğitim videolarının da e-Devlet'e eklendiğini söyleyerek, "Hac ön kayıt, kura-sonuç, organizasyon seçimi, kesin kayıt işlemleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş- dönüş, otel bilgileri, kafile görevlilerine ilişkin bilgilerin bulunduğu ilave hizmetler Hac İşlemleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır. Vatandaşımız e-Devlet kapısı üzerinden hac işlemlerine girdiğinde hangi aşamada bulunuyor ve hangi işlemi gerçekleştirmek istiyor ise o menüden işleme başlayabilecektir” diye konuştu.