Hac ibadeti kararı verildi! Bu sene hac olacak mı?

Hac+ibadeti+karar%C4%B1+verildi%21;+Bu+sene+hac+olacak+m%C4%B1?
ABONE OL

Hac ibadeti bu sene sadece Suudi Arabistan vatandaşlarına olacak. Ülke, başka yerden ziyaretçi kabul etmeyecek.

Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu.
 
Hac Kuraları Ne Olacak?
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, bu konuda daha önce açıklama yapmıştı. 
 
Remzi Bircan, ''Bu sene kurada ismi çıkan vatandaşlarımızın hiçbir hak kaybına mahal vermeden o kura haklarını 2021 yılına öteleyeceğiz'' açıklaması yapmıştı.
 
Suudi Arabistan, koronaviris salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurdu. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Müslümanların sağlığını korumak amacıyla bu yıl yurt dışından hacı adaylarının kabul edilmeyeceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"Kovid-19 salgınının yayılmaya devam etmesi, kalabalık ortamlar ve uluslararası ulaşımın daha da riskli olması, küresel vaka sayılarının ciddi şekilde artması nedeniyle Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl hac ibadetini ülkede ikamet edenlerle sınırlı tutacaktır."
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan açıklama
 
Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, 2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşların kura haklarının korunacağını kaydetti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili yarın ayrıntılı açıklama yapacağını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın paylaşımı şu şekilde:
 
"Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılacağını, yurt dışından hacı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri yakından takip etmektedir. 2020 yılında kura sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kura hakları korunacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yarın Başkanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır."
 
>