Guatemala’da polis katliamı: 1 ölü 4 ağır yaralı

Guatemala'da kuşatma altındaki bir bölgede polisi katliamı yaşandı. Ülkenin batısında geçen Aralık ayından bu yana kuşatma altında olan bir kasabada köylüler tarafından ateşli silahlarla saldırıya uğrayan 1 polis memuru öldü. 4’ü de ağır yaralandı.

ABONE OL
Ulusal Sivil Polis sözcüsü Jorge Aguilar, ölen kişinin Müfettiş Mauricio Canahuí olarak tanımlandığını bildirdi. Yaralıların isimlerini açıklamadı.
 
Ateşli silahla saldırı, Guatemala şehrinin yaklaşık 150 kilometre batısındaki Sololá kentinde bağlı Nahualá kasabasında gerçekleşti.
 
Nahualá ve Santa Catarina Ixtahuacán belediyeleri, Devlet Başkanı Alejandro Giammattei tarafından verilen emirle 20 Aralık'tan bu yana kuşatma altında.
 
Sololá'ya bağlı Nahualá kasabasında 18 Aralık’ta büyük bir katliam meydana geldi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 kişinin katledildi. İki kasabanın yerlileri toprak anlaşmazlığı yüzünden uzun yıllardır çatışıyor.
 
Üç kişinin tutuklandığı henüz netlik kazanmayan katliam, Giammattei'yi 20 Aralık'ta bölgeyi kuşatma altına almak zorunda bıraktı.
 
Giammattei, iki belediye arasındaki çatışmalar nedeniyle Mayıs 2021'de başka bir kuşatma emri vermişti. Bu geçmişte diğer liderler tarafından da uygulanan bir önlem olarak biliniyor.
>