Guatemala’da kasabaları kuşatma altında tutulan yerli halk polise saldırdı

Santa Catarina Ixtahuacán’da 13 kişinin katledilmesinin ardından 20 Aralık'tan bu yana kuşatma altında olan Nahualá kasabasında yerli halk, Guatemala güvenlik güçlerine saldırdı. Şu ana kadar can kaybı olup olmadığı bilinmiyor.

ABONE OL
Sosyal ağlarda ve yerel medyada yayınlanan çok sayıda videoda, Ulusal Sivil Polis (PNC) memurlarının bazı binalara sığındığı dikkat çekiyor. Ayrıca polislerin kurşun, taş, pala ve ev yapımı bombalarla saldırıya uğramasının ardından göz yaşartıcı gaz kullandıkları görülüyor.
 
PNC sözcülerinin verdiği ilk bilgilere göre en az 7 güvenlik görevlisi yaralandı.
 
Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, 20 Aralık'ta Bakanlar Kurulu’nun kararıyla PNC ve ordu tarafından desteklenen en az 600 güvenlik görevlisinin 30 gün boyunca Nahualá kasabasını kuşatma altına almasına karar verdi.
 
Tedbir başkent Guatemala City’nin yaklaşık 150 kilometre batısındaki Nahualá kasabasına bağlı Chiquix köyünde 18 Aralık'ta 13 kişinin öldürülmesinin ardından alındı.
 
Devlet başkanı kuşatma durumu ilan edilirken cinayetleri erkek, kadın ve çocuk demeden pusu kurularak işlenen katliam olarak niteledi.
 
Cinayetleri işleyenlerin yasadışı silahlı örgüt üyeleri olduğunu iddia etti
 
Giammattei, Nahualá'da meydana gelen olaylar gibi olayların artık atalardan kalma bir toprak çatışmasının ürünü olmadığını vurguladı. Güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklanıp adalete teslim edilene kadar saldırının sorumlularını takip edeceğini söyledi.
 
Şimdiye kadar suçla ilgili olduğundan şüphelenilen 3 kişi Sololá ve Totonicapán sınırları içinde yakalanarak, tutuklandı.
 
Katledilenler 8 yaşında bir kız çocuğu, 5 ve 14 yaşlarında iki erkek çocuğu; 20, 27, 30, 40 ve 43 yaşlarında beş kadın ile birisi 78 yaşında olmak üzere 55 yaş üstü erkeklerdi.
>