Gine halkından darbe kutlaması

Afrika ülkesi Gine’de ulusal ordu birliğinin darbe açıklaması sonrası halk sokaklara inerek kutlama yaptı. Kalabalıktan, “Gine özgür! Bravo” sesleri yükselirken BM, darbeyi kınadı.

Gine+halk%C4%B1ndan+darbe+kutlamas%C4%B1
ABONE OL
GİNE’nin başkenti Konakri’de cumhurbaşkanlığı sarayının çevresinde silah seslerinin duyulması ve askerlerin görülmesinin ardından darbe yapıldığı bildirilmişti. Darbenin başında ise eski Fransız lejyoneri Albay Mamady Doumbouya liderliğindeki seçkin bir ulusal ordu birliğinin olduğu açıklanmıştı. Gine devlet televizyonu RTG’de darbe açıklaması yapan Doumbouya, Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin gözaltına alındığını, hükümetin feshedildiğini, anayasanın askıya alındığını ve sınırların kapatıldığını bildirdi. 
 
CUMHURBAŞKANI GÖZALTINDA 
 
DOUMBOUYA, en kısa sürede yeni bir anayasa hazırlanması ve geçiş hükümeti kurulması için çalışmaların başlayacağını açıkladı. Darbe sonrası Gine halkı ise kutlamalar yaptı. Sokaklara dökülen halk, askerleri alkışlayıp, “Gine özgür! Bravo” sloganları attı. Gine Savunma Bakanlığı ise darbenin püskürtüldüğünü iddia etti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Hükümetin silah zoruyla ele geçirilmesini şiddetle kınıyor ve Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin derhal serbest bırakılmasını talep ediyorum” dedi. 
>