Gıda krizinde tüm dünyanın gözü Türkiye’de!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle dünya, gıda krizi tehdidi altında. İki ülke arasında anlaşma sağlanması ve tahıl sevkiyatının yeniden başlaması için tüm dünyanın gözü ise Türkiye’nin üzerinde.

G%C4%B1da+krizinde+t%C3%BCm+d%C3%BCnyan%C4%B1n+g%C3%B6z%C3%BC+T%C3%BCrkiye%E2%80%99de%21;
ABONE OL
1 / 6

Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile birlikte konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini ve deniz koridoru boyunca Ukrayna'nın tahıl ihracatını yeniden başlatmanın makul olduğunu söyledi.

2 / 6

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise, Rus tahıl hacimlerinin ancak yaptırımların kaldırılması durumunda uluslararası pazarlara teslim edilebileceğini söyledi ve henüz bununla ilgili somut bir görüşme olmadığını ifade etti.

3 / 6

Birleşmiş Milletler, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatını yeniden başlatmak için Kiev ve Moskova ile görüşme yürütüyor. Türkiye güvenli geçişi sağlamak için deniz eskortları sağlıyor.

4 / 6

Ukraynalı tahıl tüccarları sendikası UGA Serhiy Ivashchenko ise verdiği bir demeçte Türkiye’nin ‘yeterli’ olmayacağını söyledi. Ivashchenko, "Türkiye garantör olarak Karadeniz'de kargo güvenliğini garanti etmek için yetersiz bir güç" dedi.

5 / 6

Ukrayna limanlarından mayınların çıkarılmasının en az iki ila üç ay sürebileceğini ve Türk ve Rumen donanmalarının çalışmalara dahil olması gerektiğini belirtti.

6 / 6

Ukrayna lideri Volodymyr Zelenskiy ise Ukrayna'nın İngiltere ve Türkiye ile üçüncü bir ülkeden bir donanmanın daha Ukrayna'nın Karadeniz'den tahıl ihracatı için güvenli geçişi garanti etme fikrini tartıştığını söyledi.